testowe Wakacyjne statywy cz. II czyli bez zbędnych kilogramów - pełna wersja artykułu opublikowanego w FK 6/2008![]() Poprzedni artykuł, w numerze 5/2008, poświęciliśmy aluminiowym statywom Manfrotto z oznaczeniem „X”. Dziś analizować będziemy nowe modele z włókien węglowych – Manfrotto 190CXPRO i 190CX.
![]()
Wiele osób wybierze na wakacje lekki model 190 lub trochę wyższy 055. Są jednak takie sytuacje, kiedy rozważamy każdy gram zabieranego bagażu. Czy to wycieczka w góry, czy wyprawa rowerowa – tu aluminium powinno zostać zastąpione lżejszymi materiałami – włóknami węglowymi. Od lat w ofercie włoskiego producenta statywów znajdują się lekkie modele karbonowe. Starsze modele 190MF3 i MF4 zastąpione zostały odpowiednio 190CXPRO3 oraz 190CXPRO4. Dodatkowo Manfrotto proponuje model 190CX3.
![]() System Q90 oraz nowa płytka mocująca głowicę
Włókno węglowe, oprócz bardzo małej masy (około 20% mniejszej od aluminium), ma inną zaletę: jest materiałem bardzo sztywnym, o dużym współczynniku tłumienia drgań. Owocuje to zwiększoną stabilnością. Ponadto włókna węglowe doskonale sprawdzają się w niskich temperaturach. Uważane są za materiał „ciepły” w dotyku, tzn. dotknięcie na mrozie nie powoduje przymarzania ręki do nogi statywu.
![]() Nowe zaciski blokowania rozstawu nóg
Powodem skłaniającym nas do wydania większej kwoty na statyw z włókien węglowych jest ich mała masa: 190CXPRO3 waży zaledwie 1,29 kg, 190CXPRO4 – 1,34 kg, a 190CX3 – 1,32 kg. Obniżenie ciężaru nie idzie w parze z obniżeniem maksymalnego dopuszczalnego obciążenia. We wszystkich przypadkach, tak jak w wersjach aluminiowych, pozostało ono na poziomie 5 kg. Parametry techniczne statywów przedstawiamy w tabeli obok.
Modele PRO3 i PRO4 różnią się ilością sekcji, a co za tym idzie, rozmiarami po złożeniu i szybkością rozstawiania. Model 4-sekcyjny składa się do zaledwie 50 cm, ale żeby pracować na maksymalnej wysokości, musimy rozłożyć w nim o 3 sekcje więcej niż w modelu PRO3. Wszystkie rurki w statywach serii CXPRO wykonane zostały z włókien węglowych. Dotyczy to również kolumny centralnej. Kolumna zakończona jest nową, wykonaną ze stopu magnezu płytką mocującą głowicę, wyposażoną w poziomnicę.
![]()
Stop magnezu to kolejny czynnik przyczyniający się do zmniejszenia masy. Jest to materiał o dużej wytrzymałości, odporny na uszkodzenia mechaniczne, i bardzo lekki.
Głowice
460MG
![]() Głowica Manfrotto 460MGRC2
Aparat mocujemy na głowicy za pomocą popularnej szybkozłączki 200PL. Oprócz małej wagi, Manfrotto 460MG ma również niewielkie wymiary – to jej kolejny atut w podróży. Zrezygnowanie z pokręteł na wysuniętych ramionach powoduje, że głowica ta jest bardzo poręczna podczas transportu.
data dodania: 22-12-2009
godzina dodania: 15:40
odsłon: 10749
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Klauzule informacyjne na gruncie RODO - zakres i przykładowa treść klauzuli - artykuł z Foto-Kuriera 10/18
![]() Tadeusz Rolke nie żyje (1929-2025) - fotografował jeszcze w wieku 96 lat W wieku 96 lat zmarł Tadeusz Rolke – polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. Więziony w okresie stalinizmu. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” i wielu innych periodykach. Ostatni raz mieliśmy przyjemność się z nim spotkać w 2023 roku na wernisażu jego wystawy w Galerii Obok ZPAF pt."Beatrycze 2", gdzie również obchodził swoje 94-te urodziny. ![]() Poza Miastem - Nie tylko na wsi to 6. etap Ligi Foto-Kuriera 2025 - nowy termin - 23 lipca Montaż powstał ze zdjęć następujących osób: Andrzeja Bocheńskiego, Piotra Drasa, Macieja Nowaka, Piotra Rożejowskiego, Marka Sasa, Roberta Sica i Bogusława Wójcikiewicza Oni już wgrali swoje zdjęcia. Zainspiruj się. Przedłużamy termin przyjmowania zgłoszeń do 23.07.2025 r. do godz. 23.59. Dołącz do zabawy w dowolnym momencie. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |