Wydania FK: 178,
publikacje: 9431,
wydarzenia: 2237,
opisy i testy: 2138,
galerie zdjęć: 304598,
użytkownicy: 9971
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Artykuły poradnikowe
Wynagrodzenie autorskie pięć najważniejszych zasad - artykuł z Foto-Kuriera nr 11/17
Artykułu z 11 nr Foto-Kuriera. Przedostatni w tym roku numer Foto-Kuriera jest jeszcze dostępny w sprzedaży. Zapraszamy do lektury.
Prawo twórcy do wynagrodzenia za korzystanie z utworu jest jednym
z trzech głównych elementów składających się na autorskie prawa
majątkowe. Polska ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych
przyznaje twórcom szereg szczególnych uprawnień, które mają pomóc
w realizacji tego prawa. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tej
ustawowej ochrony. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych zasad,
o których powinien pamiętać każdy twórca-fotograf.
Podwodne impresje jak z bajki - artykuł z Foto-Kuriera 10/2017
Nie była to zwykła sesja, choć były modelki, wizażystki, stylistki i fotografowie. Były tła i rekwizyty. Był też ratownik, akwalungi i aparaty w obudowach podwodnych. A po co te ostatnie? Odpowiedź jest prosta, sesja odbyła się pod wodą.
Dwaj autorzy, jedna fotografia czyli kilka słów o utworze współautorskim
Dzieła wybitne często wymagają do swojego powstania pracy wielu osób. W takiej burzy mózgów nie zawsze jednak pamięta się o ścisłym określeniu podziału obowiązków czy sposobu późniejszych rozliczeń. Czy da się więc następczo ustalić, kto i w jakim stopniu przyczynił się do stworzenia nowego dzieła oraz komu przysługują do niego prawa? Odpowiedzi na to pytanie udziela na szczęście ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Warsztaty Photoshopa: Kadrowanie - pełny artykuł z Foto-Kuriera 1/2010
Wykonując zdjęcia, chcąc nie chcąc, automatycznie ustawiamy kadr.
Staramy się to robić tak, żeby był on idealnie taki, jaki sobie
zaplanowaliśmy. Często jednak, z racji tego, że obiekt się porusza, ktoś
przez przypadek wejdzie w kadr czy nie pozwala na to zbyt krótka
ogniskowa obiektywu, zdjęcie jest skadrowane nie po naszej myśli
i przydałoby się je „przekomponować”. W tym artykule pokażemy, jak
w Photoshopie zmienić kadr zdjęcia proporcjonalnie, perspektywicznie,
zrobić z niego kwadrat, i wyprostować je.
Warsztaty Photoshopa: Podkręć kolory - pełny artykuł z Foto-Kuriera nr 10/2009
Często zdarza się, że podczas fotografowania w dość dużym słońcu kolory na zdjęciu bledną. W rzeczywistości widzieliśmy błękitne niebo, pomarańczowe dachy budynków i zielone drzewa. Po przerzuceniu plików do komputera oglądamy to samo miejsce, tylko wyglądające tak, jakby aparat zdjął nasycenie z naszej fotografii. W tym artykule pokażemy jak szybko „podkręcić” kolory w JPEG-ach.
WeTransfer - duże pliki na odległość. Pełny artykuł z Foto-Kuriera 10/2015
Są takie chwile w naszym życiu, gdy chcemy przesłać nasze zdjęcia najbliższej rodzinie albo, kiedy skończyło się nam miejsce na kartach pamięci. W takich sytuacjach przydatna może się okazać usługa WeTransfer.
Foto-Kurier na weekend: Sekrety fotografii podwodnej - pełny artykuł z Foto-Kuriera 7/2015
Foto-Kurier na weekend: Fotografia podwodna staje się w Polsce coraz bardziej popularna jednak jest to bardzo wymagająca dziedzina. Wojciech Nawrocki przedstawia najważniejsze zagadnienia i praktyczne porady dotyczące fotografowania pod wodą.
Warsztaty Photoshopa: Masowa poprawa zdjęć. Pełny artykuł z Foto-Kuriera 9/2009
Wybierając się na urlop prawie zawsze wyposażeni jesteśmy w aparat
cyfrowy. Robimy zdjęcia na potęgę, kilka, a nawet kilkanaście razy
więcej niż aparatem tradycyjnym. Po powrocie chcemy je uporządkować i
poprawić, ale jest ich bardzo dużo. Czy istnieje metoda szybkiej poprawy
całej grupy plików? Jak można je szybko przygotować do prezentacji w
Internecie? W tym artykule postaramy się pokazać, jak programowo
poprawić całą grupę zdjęć. Do realizacji masowej obróbki wakacyjnych
zdjęć wykorzystamy Akcje i Skrypt (dostępny od wersji CS2) w programie
Photoshop.
Warsztaty Photoshopa - Korekta tonalna część II. Pełny artykuł z Foto-Kuriera 8/2009
W zeszłym tygodniu pisaliśmy o korekcji tonalnej za pomocą mieszania warstw i Curves (Krzywych). Jednak sposobów na poprawę zdjęcia jest mnóstwo. Możemy użyć choćby gotowych poleceń, takich jak Auto Color czy Auto Tone, mieszczących się w menu Image. My jednak w tym odcinku przyjrzymy się oknie Levels (Poziomy), pokażemy, do czego służą suwaki i jak je w praktyce zastosować.
Warsztaty Photoshopa - Korekta tonalna. Pełny artykuł z Foto-Kuriera 7/2009
Po zrobieniu zdjęcia często zdarza się, że w rzeczywistości główny motyw wyglądał o niebo lepiej. Okazuje się, że aparat nie poradził sobie z odpowiednim odwzorowaniem fotografowanego motywu, np. nie doświetlił zdjęcia, nie nasycił odpowiednio kolorów, kontrast mógłby być o wiele lepszy, itp. W tym odcinku pokażemy trzy sposoby, jak poradzić sobie z niedokładnością naszych aparatów.
Warsztaty Photoshopa - Maski część III WYOSTRZANIE. Pełny artykuł z Foto-Kuriera 6/2009.
To już trzeci artykuł poświęcony maskom. Poznaliśmy już, jak za pomocą masek zmiękczyć tło, poprawić kolorystykę i zrobić fotomontaż. Teraz – zgodnie z zapowiedzią – zajmiemy się wyostrzaniem. Sposobów jest mnóstwo, zaczynając od filtrów wyostrzających, przez górnoprzepustowe, mieszanie warstw itp. Większość z nich działa jednak na całe zdjęcie, a my chcemy wyostrzyć jedynie krawędzie fotografii. Osiągnąć ten cel pomoże nam maska.
Co to jest maska, jak ją założyć i edytować opisywaliśmy w poprzednich Warsztatach Fotoszopa. W tej części, zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego odcinka, wykonamy montaż kilku zdjęć i poprawimy kolorystykę naszej fotografii; oczywiście pomagać nam będą w tym maski. Tekst ukazał się w nr 5 Foto-Kuriera w 2009 roku.
Warsztaty Photoshopa: Jak wykorzystać maski przy edycji zdjęć? Pełny artykuł z Foto-Kuriera 4/2009
Wielu początkujących użytkowników Photoshopa nie korzysta z masek. Na pierwszy rzut oka wydają się one bardzo skomplikowane i nieużyteczne. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, że maska nie jest czymś, czego trzeba unikać, a wręcz przeciwnie, ułatwia edycję naszych fotografii, daje duże możliwości i kontrolę nad nanoszonymi efektami.
Zwłaszcza w centrach dużych miast, otoczenie jest aż naszpikowane szyldami reklamowymi, nazwami firm i logotypami. Większość z nich chroniona jest prawem autorskim, ale części dodatkowo przysługuje ochrona przewidziana dla znaków towarowych. Jak w takich przestrzeniach powinien zachować się fotograf?
Fotografujemy w kuchni, czyli zdjęcia ze smakiem - inspiracje do I etapu Ligi Foto-Kuriera 2017
Drugiego lutego mija terminem nadsyłania zdjęć do I etapu Ligi FK 2017 "W kuchni". W związku z tym publikujemy cały artykuł na temat fotografii kulinarnej z FK 8-9/2016. Jesteśmy pewni, że porady i zdjęcia Kingi Błaszczyk – Wójcickiej będą dla Państwa inspiracją do wykonywania zdjęć do konkursu.
Sport - jak go uchwycić? - porady Adama Nurkiewicza
Większość z nas uprawiała sport w szkole, wielu dba o zdrowie i dobre samopoczucie właśnie przez sport. To istotna część życia każdego człowieka. To bardzo wdzięczna dziedzina fotografii i tak naprawdę niewiele różni się od innych tematów fotograficznych, takich jak życie codzienne, portret, architektura czy środowisko. Te hasła, wykorzystywane jako kategorie w większości konkursów fotograficznych, bardzo często przenikają się i zachodzą na siebie.
W fotografii ciążowej pewne jest jedynie to, że zdjęcia trzeba zrobić
przed narodzinami dziecka. Poza tym, granicę wyznaczają jedynie
wyobraźnia fotografa oraz samopoczucie i odwaga przyszłej matki. Warto
jednak trzymać się kilku zasad i dobrych praktyk, które pomogą
w uzyskaniu oczekiwanego efektu.
Czym jest zagadkowa głębia ostrości? Czy trzeba mieć dobry aparat, aby robić zdjęcia portretowe z rozmytym tłem? Co wpływa na głębię ostrości? Dlaczego głębia ostrości jest jednym z ważniejszych środków wyrazu artystycznego w fotografii? W tym artykule odpowiadamy na te pytania i wyjaśniamy czym jest głębia ostrości i co na nią wpływa.
Większość fotografii ma swoich bohaterów. Takie zdjęcie ma silny związek nie tylko ze swoim autorem, ale i z osobą na nim utrwaloną. Nic więc dziwnego, że podobne sytuacje powodują konflikty pomiędzy tymi osobami. Jak je rozstrzygać?
Portret formalny czyli jak odczarować wizerunek firmy
Obrazy, a wśród nich fotografie, stały się głównym środkiem
identyfikacji firm i marek, dla których dbanie o wizerunek to kwestia
kluczowa w promocji oraz budowaniu przewagi konkurencyjnej. To
dlatego fotografia korporacyjna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi branży
fotograficznej. Portret formalny przez lata kojarzył się ze zdjęciem rodem z paszportu,
długim pozowaniem, sztywną atmosferą i nierzadko aranżacją odbiegającą
od realiów.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024
Serwis Foto-Kurier.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂ na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂ darki. WiÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂcej informacji o celu ich wykorzystania znajdziesz w Polityce cookies