testowe Foto-Kurier na weekend: Węzeł Gordyjski czyli o co chodzi z kartami SD - artykuł Foto-Kurier 4/16ciąg dalszy...
Jak z tym żyć?
W urządzeniach z gniazdem na pełnowymiarową kartę SD zastosujemy kartę każdego formatu dzięki odpowiednim adapterom. Jednakże trzeba pamiętać, że każdy adapter to komplet dodatkowych styków, co zwiększa potencjalne ryzyko utraty lub pogorszenia kontaktu ze stykami samej karty.
Kompatybilność kart z systemami operacyjnymi
Po drugie – SD sauté! – Sprawdź swój aparat, w jakie gniazdo kart pamięci został wyposażony? Jeśli nie jesteś pewien, czy jest to SD, SDHC, czy SDXC, to zastosuj zwykłą kartę SD. Można też sprawdzić na pożyczonej karcie SDHC lub SDXC, czy taki mariaż zadziała, czy nie. Współcześnie spotykane urządzenia są wyposażane z reguły w gniazda co najmniej SDHC, zatem większość nowszych aparatów bez problemu „polubi” każdą kartę SD i każdą SDHC. Jeśli natomiast zamierzasz kupić kartę typu SDXC, lepiej najpierw (zanim kupisz!) upewnij się, że uda ci się z niej skorzystać. Po trzecie – Ultra? – W większości zastosowań fotograficznych wystarczające jest zapewnienie transferu na poziomie gwarantowanych 10 MB/s (zatem Class 10 lub U-1), najczęściej spełnia to wymagania z nawiązką. Nawet najszybszy pięćdziesięciomilionowy Canon EOS-5Ds [13] wyposażony jest tylko w gniazdo standardu UHS-I. Dlatego też w świecie fotografii 2016 roku praktycznie odpada problem wyboru pomiędzy szyną UHS-I a UHS-II – po prostu tej drugiej nie wykorzystamy w praktyce, a jedyną „zaletą” karty UHS-II będzie jej wyższa cena i możliwość pochwalenia się posiadaniem takowej na jakimś szacownym forum lub przed zazdrosnym sąsiadem.
Po czwarte (pierwsze?) – pojemność – Doszliśmy tutaj do chyba najbardziej problematycznej kwestii – kwestii pojemności karty. Problematycznej, bowiem stosowanie przekonania, że „im więcej, tym lepiej” nie jest tutaj najlepszym wyjściem. Oczywiście firmy zaoferują i odpowiednio zachwalą klientom każdy produkt, który wygeneruje odpowiedni zysk, zatem aktualnie nic nie stoi na przeszkodzie przed zakupem karty o gigantycznej pojemności 512 GB (Tak! 512 gigabajtów!) w równie gigantycznej cenie rzędu 2 tys. zł. Jednak trudno nam sobie wyobrazić, by tak wielkiej pojemności kartę (czy choćby nawet sporo mniejszą 64 GB) użytkować w popularnych aparatch fotograficznych, np. w Canonie Ixusie 160 czy Nikonie Coolpiksie S02*. Absurd!
Karty SD to najpowszechniejszy nośnik pamięci w sprzęcie fotograficznym. Aparaty klasy wyższej często są wyposażane w zdublowane gniazda kart SD.
Drodzy Czytelnicy, mierzcie swoje karty względem swoich możliwości fotograficznych. W praktyce, przy popularnych dzisiaj pojemnościach zaczynających się od „mizernych” 4 GB, z reguły zapisujemy zdjęcia z wykorzystaniem zaledwie części dostępnej na karcie pamięci (rzędu od kilku do kilkudziesięciu procent), reszta pozostaje bezczynna. Nawet osobom sporo fotografującym niełatwo jest całkowicie zapełnić posiadany nośnik (chyba, że nie ma się nawyku zgrywania zdjęć po ich wykonaniu). Przykładowo, zastosowanie czterogigowej karty w 24-milionowym Sony A6000 [14] umożliwia zapisanie ok. 400 zdjęć pełnej rozdzielczości w niskoskompresowanym formacie JPEG.
To naprawdę sporo fotografowania! Podsumowując, do celów fotograficznych zalecamy rozsądne podejście do kwestii pojemności i wybór karty pamięci w przedziale pomiędzy 4 a (najwyżej) 16 GB. Natomiast jeśli lubimy nagrywać dużo filmów w FullHD i wysokiej jakości, można rozważać zakup kart w zakresie nawet do 64 czy 128 GB (pamiętając, by wcześniej sprawdzić jaką maksymalną pojemność może obsłużyć wasze urządzenie).
Artykuł ukazał się w Foto-Kurierze 4/2016, całe wydanie możesz przejrzeć tutaj Zobacz również: XQD - nowy standard nośników w sprzęcie foto-wideo; pełny artykuł FK 5/16
oraz Najbardziej wytrzymała i najszybsza karta Sony SD UHS-II
data dodania: 07-09-2018
godzina dodania: 16:14
odsłon: 10096
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Klauzule informacyjne na gruncie RODO - zakres i przykładowa treść klauzuli - artykuł z Foto-Kuriera 10/18
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |