testowe Foto-Kurier na weekend: Węzeł Gordyjski czyli o co chodzi z kartami SD - artykuł Foto-Kurier 4/16ciąg dalszy...Numery te odpowiadają liczbom określającym minimalną wartość transferu danych danej karty – czyli parametru oznaczającego jak szybko można odczytywać lub zapisywać dane na danym nośniku. Wiadomo, im szybszy nośnik, tym szybciej i więcej danych można zapisać w jednostce czasu. Pozostaje odpowiedzieć sobie, jaka wartość tego parametru, to jest szybko, albo lepiej: jaka wartość będzie oznaczała, że nie jest to zbyt wolno dla naszych potrzeb. Znaczenie numeracji klas jest jednak bardzo proste i logiczne w interpretacji, bowiem numer klasy odpowiada minimalnej wartości transferu danych przy zapisie ciągłym podanym w MB/s. Czyli np. karta z oznaczeniem Class 10 może zapisywać nieprzerwanie 10 MB danych w każdej sekundzie. Z kolei karta Class 2 – zaledwie 2 MB w każdej sekundzie. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy zapisywane są pliki wideo lub duże pliki zdjęciowe. Zastosowanie karty o zbyt małej przepustowości może powodować spowolnienie zapisu i dłuższe oczekiwanie na wykonanie kolejnego zdjęcia, a w przypadku filmów np. utratę płynności, czy nawet przerwanie zapisu. Założenia mówią, że do zapisu filmów w rozdzielczości standardowej, tj. mniej więcej do 640×480 pikseli, lub niższej (format wideo Standard Definition – niestety, często tutaj również używany jest skrót SD, nie mający nic wspólnego ze skrótem SD pochodzącym od SecureDigital) wystarczy karta Class 2. Do zapisu w standardach HD i FullHD należy użyć kart szybszych, teoretycznie co najmniej Class 4. Sprawa doboru klasy nie jednak tak trywialna, bowiem wymogi dotyczące transferu danych są określane nie tylko rozdzielczością filmu, ale także m.in. stopniem kompresji. Im niższa kompresja wideo (i wyższa jakośc filmu), tym dane muszą być szybciej zapisywane i odczytywane. Praktycznie rzecz biorąc można stosować tutaj prostą zasadę – im wyższa klasa, tym lepiej, bez względu na to, co będziemy na tej karcie zapisywać (my Czytelnikom zalecamy oczywiście korzystać z kart klasy 10). Takie uproszczenie jest uzasadnione również ekonomicznie, bowiem ceny kart SD (SecureDigital) w zależności od klasy różnią się stosunkowo niewiele.
Na koniec mała ciekawostka. Oznaczenie klasy karty zastąpiło występujące niegdyś oznaczenie krotności. Np. karty z oznaczeniem klasy 10 odpowiadają krotności zapisu 66x, czyli co najmniej 10 MB/s. To dobre rozwiązanie, parametr szybkości podany w MB/s jest zdecydowanie łatwiejszy w interpretacji, niż oznaczenie wartości mnożnika, który był atrakcyjniejszy przede wszystkim marketingowo.
W standardzie UHS wyróżnia się dwa rodzaje kart – z szyną UHS-I [10] oraz UHS-II [11]. Szyna UHS-I ma taką samą konfigurację złącz, jak „normalne” karty standardu SD. Karty UHS-II mają aż 17 styków w dwóch rzędach, co jest wymagane dla zapewnienia określonych w tym standardzie bardzo wysokich szybkości niezakłóconego transferu (aż do 312 MB/s włącznie). Są one oczywiście kompatybilne ze sobą. Karty UHS-II można stosować w każdym urządzeniu z dziewięciostykowym gniazdem, jednak pamietając że nie wykorzysta się wtedy pełni ich możliwości. Z reguły można także stosować karty dziewięciostykowe UHS-I w urządzeniach wyposażonych w gniazdo z 17 stykami, pamiętając oczywiście o obniżonej wydajności zapisu w takim przypadku.
fot. K. Patrycy
Karty UHS dzielą się także pod względem wydajności
zapisu, o czym świadczy zamieszczony wewnątrz literki numer (obecnie 1
lub 3). Karty U-1 umożliwiają zapis minimum 10 MB/s, a karty U-3 – 30
MB/s.
data dodania: 07-09-2018
godzina dodania: 16:14
odsłon: 10092
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Klauzule informacyjne na gruncie RODO - zakres i przykładowa treść klauzuli - artykuł z Foto-Kuriera 10/18
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |