testowe Fotografujemy gekony![]() Fotografowaliśmy już niebezpieczne owady, jadowite pajęczaki a także płochliwe skorupiaki. W tym numerze zajmujemy się fotografią gadów. Większości z nas kojarzą się one negatywnie, przeważnie z wężami, jednak w tym przypadku będzie mowa o gadach niezwykle sympatycznych i nieszkodliwych jakimi są gekony.
![]() Uchwycić moment linienia, czyli zrzucania starego naskórka, to nie lada gratka i wyjątkowe szczęście ,,opiekuna”. W tym przypadku jest to gekon Gekko vittatus.
Ze wszystkich egzotycznych zwierząt jakie miałem przyjemność hodować moją największą sympatię wzbudziły właśnie gekony. Wbrew ogólnemu przeświadczeniu są one dość małe i miłe. Te prymitywne jaszczurki występują w ponad 100 rodzajach i blisko 1200 gatunkach. Wiele z nich hodowanych jest w naszych domach. Byłem szczęśliwym posiadaczem 6 gatunków.
![]() Wbrew ogólnemu przeświadczeniu są one dość małe i miłe.
Gekony najliczniej występują w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej, jednak można je spotkać również w polskich terrariach. Wiele gatunków jest rozmnażanych i sprzedawanych w Polsce. Jaszczurki te zajmują jedynie środowiska suche. Żyją zarówno w lasach, stepach, sawannach, terenach pustynnych jak i skalistych. Są gekony dzienne i nocne. Skóra ich jest pokryta drobnymi łuskami. Gekony dzienne mają źrenice zaokrąglone, natomiast nocne – pionowe przypominające nieco oczy wężów (wpływ na wysokość źrenicy ma błysk lampy błyskowej, czym bliższa odległość tym źrenice robią się bardziej pionowe). Kolejną dość istotną informacją jest to, że gekony mają zrośnięte powieki, przez co nie są w stanie mrugać oczami. Aby oczy nie wyschły są zmuszone oblizywać je językiem. Jaszczurki te są bardzo zwinne, prowadzą ciekawy tryb życia i są w stanie chodzić po pionowych ścianach i szybach za pomocą przylg występujących pod palcami.
data dodania: 23-02-2015
godzina dodania: 10:30
odsłon: 6785
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Klauzule informacyjne na gruncie RODO - zakres i przykładowa treść klauzuli - artykuł z Foto-Kuriera 10/18
![]() TEST Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - kultowe zbliżenie 26 września 2024 r. zadebiutował nowy Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw makro przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Obiektyw ma charakteryzować się wysoką jakością obrazu i ma skalę odwzorowania 1:1, a zatem powinien idealnie sprawdzić się w fotografii zbliżeniowej i portretowej. Pod koniec listopada zawitał do naszej redakcji, dzięki czemu mogliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej. Do testu wykorzystaliśmy aparaty Sony A7 III oraz Sony A7C R. ![]() Epson EcoTank L8050 - Pula nagród w Lidze Foto-Kuriera wzrasta do ponad 21 tysięcy złotych Kolejna zagadka Ligi Foto-Kuriera 2025 rozwiązana. Nagrodą za drugie miejsce w Lidze Foto-Kuriera 2025 będzie drukarka Epson EcoTank L8050. Tym samym pula nagród w Lidze Foto-Kuriera wzrasta do ponad 21 tysięcy złotych. Zapraszamy do udziału na dowolnym etapie konkursu. "Podświetlone" zdjęcia można wgrywać lub nadsyłać do 23.59 w dniu 20 maja. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |