testowe TEST Fujifilm FinePix HS30EXR: Nieprawdopodobny zasięg zoomu![]() 5 stycznia 2012 firma Fujifilm zapowiedziała wprowadzenie aparatu Fujifilm FinePix HS30EXR. W przeprowadzonym teście sprawdzamy fotograficzne możliwości tego modelu oraz tam gdzie to będzie możliwe odnosimy je do parametrów młodszego brata o oznaczeniu HS25EXR.
![]() Od zewnątrz, ergonomia S30EXR jest mniejszy od modelu X-S1, nie ma tylu uszczelnień i jest nieco delikatniejszej konstrukcji od starszego brata. Zasadnicza różnica polega na tym, że górnej części korpusu HS30EXR nie wyłożono gumową okładziną. HS30 pomimo swoich małych wymiarów dobrze leży w ręku. Niestety, tak samo jak i w modelu poprzednim, w HS30EXR, niewygodnie obraca się pierścieniem zmiany ogniskowej, gdyż duży palec zaczepia o wystającą osłonę lampy błyskowej. Oczywiście im mniejsze dłonie tym mniej będziemy tę uciążliwość odczuwać. HS30EXR ma jeden klawisz funkcyjny (Fn), do którego można przypisać szybki dostęp do ważnych dla użytkownika funkcji aparatu. Pewnego rodzaju ułatwieniem w indywidualnej obsłudze HS30EXR jest predefiniowany tryb ekspozycji (C). Za ergonomię HS30EXR otrzymuje od nas mocne 5 punktów.
![]()
Estetyka Fujifilm FinePix HS30EXR jest aparatem o niewielkich wymiarach i dość finezyjnie wykonanym. Ładnie wygląda „złamana” linia górnej części korpusu tego aparatu. Może się podobać. Na pierwszy rzut oka i nie tylko sprawia pozytywne wrażenie. Za estetykę przyznajemy mu 5,5 punktu.
![]() Fujifilm HS25EXR jest bardzo podobny do HS30EXR pod względem funkcji i możliwości.
![]()
Intuicyjność obsługi Na pierwszy rzut oka wygląda wszystko świetnie i logicznie. I tak w większości przypadków też jest. Użytkownicy dotychczasowych modeli aparatów Fujifilm przyzwyczają się dość szybko do ich obsługi. Pozostałym posiadaczom aparatów zajmie to nieco więcej czasu, ale zrobią to zdecydowanie szybciej niż nowi użytkownicy Neksów. HS30EXR otrzymuje od nas 5,25 za mało logiczny wybór częstotliwości fotografowania w przypadku wyboru opcji zdjęć seryjnych. W modelu tym, po wyborze przycisku zdjęcia seryjne należy wybrać ich częstotliwość za pomocą… (i tu uwaga) przycisku oznaczonego piktogramem błyskawicy. Prawda, że logiczne?. Na szczęście wnikliwa obserwacja ekranu LCD i wskaźników tam istniejących umożliwi szybkie odnalezienie się w takiej sytuacji.
![]()
![]()
![]()
![]()
Wizjer elektroniczny (EVF) HS30EXR wyposażono w 0,26” wizjer elektroniczny o rozdzielczości 920 tys. punktów. Za jego pomocą odbywa się kadrowanie i komponowanie zdjęć oraz kontrola podstawowych parametrów ekspozycji. Wizjer obejmuje 100% pola widzenia kadru, a obraz w celowniku odzwierciedla to, co znajdzie się na finalnym zdjęciu. Oczywiście do wizjera optycznego wizjerom elektronicznym wiele brakuje. Niemniej w słoneczne dni na pewno wspomoże on proces fotografowania. Za wizjer HS30EXR otrzymuje 4,75 punktu. Przy okazji warto zauważyć, że w ofercie Fujifilm znajduje się jeszcze jeden superzoom o oznaczeniu HS25EXR, który jest wyposażony w wizjer elektroniczny o nieco mniejszej przekątnej (0,2”) i mniejszej rozdzielczości (200 tys. punktów). Jego pole widzenia obejmuje 97% pola krycia kadru.
![]()
Ekran LCD Komponowanie kadru może odbywać się również za pomocą uchylnego ekranu LCD o rozdzielczości 460 000 punktów. Bardzo dobrze, że wyposażono go w tryb pracy, który w świetle słonecznym zapewnia lepszy podgląd obrazu w jasnych słonecznych plenerach. Uruchamiamy go poprzez dłuższe naciśnięcie przycisku „EVF/LCD” znajdującego się na tylnej ściance aparatu. Ponowne wciśnięcie tego przycisku powoduje powrót do normalnego trybu wyświetlania obrazu na ekranie LCD. Za ekran LCD HS30EXR otrzymuje 5 punktów.
data dodania: 17-01-2013
godzina dodania: 13:45
odsłon: 79999
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco W dalszej części zamieszczam komentarz, który dostałem od jednego z użytkowników naszego serwisu. Ponieważ nie do końca mogę się do niego ustosunkować, toteż umieszczam go jako uzupełnienie powyższego testu. "..Canon wszystkich przegonił z zoomem 24-1200 / 50x. Fotografowanie aparatem Fujifilm HS30EXR w trakcie filmowania to nieporozumienie. W trakcie filmowania z zoomem ostrość/autofocus szaleje bardziej niż niejeden wariat w psychiatryku. Fujifilm S6500fd podczas filmowania zachowywał się dobrze...". Będę wdzięczny za ustosunkowanie się do tej opinii.
Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
![]() Sony FE 400-800 mm f/6,3-8 G OSS 26 lutego 2025 r. firma Sony zaprezentowąła pierwszy superteleobiektyw zmiennoogniskowy G™ z ogniskową 800 mm. Ten pełnoklatkowy zoom z mocowaniem typu E ma odznaczać się wysoką... ![]() Nanlite Forza 60 CR - lampy z mocowaniem Bowens Jest to najmniejsza lampa Forza z RGBLAC z CRMX! Została zaprojektowana, aby sprostać wymaganiom profesjonalistów, którzy chcą zintegrować światło... ![]() Canon RF 24 mm f/1,4L VCM Zaprezentowany 30 października 2024 r. Canon RF 24 mm f/1,4L VCM, wzbogacając ofertę hybrydowych urządzeń przeznaczonych dla twórców filmów i zdjęć, jest lżejszy o 20% od swojego poprzednika z serii EF (Canona EF 24 mm f/1,4L II USM) i ... Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |