testowe MIQRO pro lampa dla każdego - pełna wersja artykułu opublikowanego w FK 10/2005![]() MIQRO pro to druga lampa błyskowa serii MIQRO, wyprodukowana przez polską firmę elfo. Pierwszy z modeli serii oznaczony był symbolem MIQRO, a jego maksymalna energia błysku wynosiła 200 Ws. Nowy model oznaczony symbolem MIQRO pro, o zwiększonej maksymalnej energii błysku do 250 Ws, jest przeznaczony dla bardziej wymagających fotografów.
![]()
Budowa Korpus lampy ma kształt prostopadłościanu ze ściętymi rogami, a wykonany jest z odpowiednio ukształtowanego arkusza blachy pomalowanej proszkowo na kolor perłowoszary. W przedniej części lampy umieszczono cztery grupy otworów, ułatwiających chłodzenie elektroniki. Do dolnej części dołączono uchwyt do parasolek oraz mocowanie do statywu.
![]() MIQRO pro (po lewej) jest sporo mniejszy od swojego starszego brata Quanta 250.
Mocowanie to ma kształt tulejki z motylkiem blokującym w jej środkowej części, a jego średnica wewnętrzna (5/8”) pozwala na mocowanie lampy na statywach zarówno firm elfo i Manfrotto jak też innych np. chińskich producentów. Z płytą czołową korpusu połączony jest na stałe odbłyśnik w kształcie czaszy. Jego wnętrze jest napylane aluminium metodą próżniową, co zapewnia odpowiednio wysoki współczynnik odbicia światła i niejednorodną strukturę powierzchni, która powoduje właściwe rozproszenie światła. Czasza w najszerszym miejscu ma średnicę zewnętrzną równą ok. 135 mm i jest wyprofilowana w ten sposób, że możemy na niej zamontować odpowiedni osprzęt. System mocowania nasadek jest taki sam jak w lampach MIQRO 200.
![]() Zakres pochyłu lampy w górę wynosi ok. 95° i w dół ok. 60°.
W momencie pisania artykułu opcjonalnym osprzętem modelującym wiązkę światła były: wrota z ramką na filtry, krótki tubus oraz kwadromat o wymiarach 40 x 60 cm. Czasza posiada też wyprofilowanie przystosowane do mocowania plastrów miodu, które producent wprowadzi do produkcji, o ile takie będzie zapotrzebowanie użytkowników. Trzeba powiedzieć, że mocowanie osprzętu na czaszy jest szybkie, jednoznaczne i proste. Od frontu lampy widoczne jest też jej „serce”, czyli palnik i pilot. Pilotem jest żarówka halogenowa o mocy 100 W (E14). Palnik wyprodukowany został przez firmę PerkinElner (dawny Heimann). Dość powiedzieć, że w palniki tej firmy wyposażają swoje lampy najwięksi producenci, a m.in Bowens i Hensel.
![]() Lampą pilotującą jest halogen 100W, na gwint typu E14.
W tylnej części lampy umieszczono czytelny cyfrowy wyświetlacz pokazujący względne wartości przysłony. W lampie dostępne są wszystkie funkcje występujące w Quantach. Osoby stykające się z lampami rodziny Quant znają zapewne opcjonalny pilot sterujący do tej lampy, oznaczony symbolem Quant RC. Producent zastosował w MIQRO pro bardzo sprytne rozwiązanie, polegające na wprowadzeniu elektroniki umieszczonej w pilocie do wnętrza lampy, przez co stworzył prosty, analogiczny do Quanta RC i w miarę intuicyjny w obsłudze panel sterowania. Jedyne zastrzeżenie co do intuicyjności obsługi można mieć do piktogramu , którego znaczenia nie domyśli się chyba nikt poza samym producentem i dotychczasowymi użytkownikami sprzętu firmy elfo. Niejasności rozwiewa dopiero instrukcja obsługi.
![]()
data dodania: 01-10-2013
godzina dodania: 13:45
odsłon: 26455
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
![]() Sony FE 400-800 mm f/6,3-8 G OSS 26 lutego 2025 r. firma Sony zaprezentowąła pierwszy superteleobiektyw zmiennoogniskowy G™ z ogniskową 800 mm. Ten pełnoklatkowy zoom z mocowaniem typu E ma odznaczać się wysoką... ![]() Nanlite Forza 60 CR - lampy z mocowaniem Bowens Jest to najmniejsza lampa Forza z RGBLAC z CRMX! Została zaprojektowana, aby sprostać wymaganiom profesjonalistów, którzy chcą zintegrować światło... ![]() Canon RF 24 mm f/1,4L VCM Zaprezentowany 30 października 2024 r. Canon RF 24 mm f/1,4L VCM, wzbogacając ofertę hybrydowych urządzeń przeznaczonych dla twórców filmów i zdjęć, jest lżejszy o 20% od swojego poprzednika z serii EF (Canona EF 24 mm f/1,4L II USM) i ... Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |