testowe Test aparatów SONY NEX-5 i NEX-3 - najmniejszych aparatów w systemie alfa![]() ciąg dalszy...
Rejestrujący w HD NEX-3 i Full HD NEX-5 (patrz pierwszy opis FK5/10) to pod względem możliwości multimedialnych bardzo ciekawe konstrukcje. Przede wszystkim stosunkowo duży fizycznie przetwornik gwarantuje plastykę obrazu znaną z lustrzanek. NEX ma jednak nad nimi przewagę – pozbawiony lustra może wykorzystywać autofocus pracujący w trybie ciągłym. W praktyce aparat sprawdza się bardzo dobrze. Tryb filmowy uruchamiamy z nieznacznym opóźnieniem (ok. 2 s) za pomocą umieszczonego intuicyjnie pod kciukiem dedykowanego przycisku. Wygodniej filmuje się NEX-em 5, a to za sprawą głębszego i bardziej masywnego uchwytu o czym była już mowa wcześniej. Co ważne, układ AF w dedykowanych obiektywach działa bardzo cicho więc na naszych nagraniach jest praktycznie niesłyszalny. Tu duże brawa dla Sony. Dla zaawansowanych użytkowników przewidziano opcjonalny, stereofoniczny mikrofon ECM-SST1 instalowany na dedykowanym złączu akcesoriów. Mikrofon jest dość uniwersalny bo może pracować jako (niemal) kierunkowy, „zbierając” dźwięk z zakresu ok 90°, lub jako „pojemnościówka” z szerszym kątem rejestracji ok 120°. Pierwszy zakres sprawdza się gdy zależy nam na odseparowaniu znajdującego się blisko nas źródła dźwięku od tła, czyli np. mówiącej osoby tak by ograniczyć szum ulicy. Szerszy zakres to dobre rozwiązanie np. na koncertach, lub gdy mamy do czynienia z większą grupą osób. Różnica w jakości dźwięku między wbudowanym mikrofonem, a tym opcjonalnym (w trybie kierunkowym) jest wyraźna. Oczywiście na korzyść mikrofonu kierunkowego, ale trzeba tu podkreślić raz jeszcze, że nawet bez zastosowania mikrofonu zewnętrznego aparat nie rejestruje zakłóceń wynikających ze zmiany ogniskowej czy też z pracy systemu AF. Trzeba przyznać że jakość dźwięku jest co najmniej zadowalająca i nie odstaje od wysokiej rozdzielczości nagrań. Ale wróćmy do filmowania.
![]()
![]() Panorama 3D wykonywane za pomocą jednego obiektywu to iście rewolucyjne rozwiązanie. Oprogramowanie wewnętrzne dostępne będzie w lecie tego roku. Fragment materiałów informacyjnych firmy Sony Europe ukazujący różnice w tworzeniu panoram w systemie 2D i 3D.
Jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza w przypadku NEX-a 5. I nie chodzi tu tylko o rozdzielczość. Filmy testowe pokazały, że NEX-5 lepiej radzi sobie z oceną balansu bieli w trybie WB Auto, obraz jest też mniej zaszumiony (i w tym miejscu 10 sekund filmu będzie lepsze niż 1000 słów. Ponownie odsyłamy więc na naszą stronę i do umieszczonych tam krótkich klipów).
W przypadku NEX-3, nagrania (1280×720p, 9Mb/s) rejestrowane są w uniwersalnym formacie MPEG4, obsługiwanym przez większość programów do odtwarzania multimediów. Rejestrujący w większej rozdzielczości (1920×1080i, 17Mb/s) NEX-5 wykorzystuje dodatkowo wydajny kodek AVCHD, znacznie wydłużający nagranie, ale do odtwarzania nagrań potrzebny będzie program obsługujący ten format.
![]() W trakcie filmowania nie mamy wpływu na zbyt wiele parametrów – ręcznie skorygujemy tylko ekspozycję (w zakresie +2/–2 EV).
data dodania: 07-12-2010
godzina dodania: 08:59
odsłon: 129479
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
![]() Kamery filmowe RED z serii Z cinema z mocowaniem Nikon Z 13 stycznia 2025 r. firma RED Digital Cinema, Inc., spółka zależna Nikon Corporation, zaprezentowała pierwsze kamery filmowe z serii Z CINEMA: V-RAPTOR [X] Z Mount oraz KOMODO-X Z Mount. Wyposażono je w mocowanie Z firmy Nikon, które umożliwia filmowcom korzystanie z... ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. ![]() Poznaj tematy Ligi Foto-Kuriera 2025 - pula nagród to prawie 20 tys. złotych Dołącz do konkursu na dowolnym jego etapie. LIGA Foto-Kuriera 2025 ma 9 -etapów. Zdjęcia jpg (RGB) mieszczące się w kwadracie 1200 x 1200 (mniejsze niż 2 MB) pikseli można wgrywać do serwisu zgdonie z terminarzem podanym dalej. Zapoznaj się z regulaminem konkursu i pulą nagród comiesięcznych i finałowych. Wartość nagród wynosi ok. 20 tys. zł. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |