testowe TEST PC-E Nikkor 24 mm f/3,5D ED - przesuwy, pokłony oraz kilka drobnych spostrzeżeń![]() ciąg dalszy...
Fajnie byłoby czasem zrobić nową „dwudziestką czwórką” zdjęcie architektury na slajdzie Nikonem F2, ale inżynierowie firmy pozbawili nas tej przyjemności. Dla osoby, która nie zada sobie trudu przeczytania powyższego zestawienia ograniczeń w stosowaniu obiektywu z różnymi aparatami, mylące może być jego oznaczenie; jest określany jako optyka serii „D” (a nie „G”), a zatem mogłoby się komuś wydawać, że powinna współpracować z takimi aparatami, jak choćby Nikon F90x; tak jednak nie jest. Oznaczenie „D” określa jedynie przekazywanie informacji o ustawionej odległości, natomiast nie mówi nic o sposobie przymykania przysłony. Obiektyw nie może być oznaczony literą „G”, bo ma pierścień przysłon, ale samo ustawienie wartości na pierścieniu nie pociąga za sobą przymknięcia przysłony w obiektywie.
![]() PC Micro-Nikkor 85 mm f/2,8D: mechaniczny przycisk domykania przysłony
Pełne sterowanie oznacza: możliwość zastosowania wszystkich trybów ekspozycji, a także ustawienia wartości przysłony oraz jej przymknięcia z aparatu. W połączeniu ze wszystkimi innymi aparatami zdolnymi do obsługi przysłony elektromagnetycznej nowego obiektywu, do dyspozycji jest jedynie tryb ręcznego doboru parametrów ekspozycji, a wartość przysłony można ustawić jedynie na obiektywie; oraz trzeba przed ekspozycją przymknąć ją do zadanej wartości przyciskiem na obiektywie.
![]() PC-E Nikkor 24 mm f/3,5D ED: przycisk domykania przysłony elektromagnetycznej
Kolejny powód do zmartwienia to niefortunne rozmieszczenie elementów kontroli oraz blokady przesuwów i pokłonów. PC Mikro-Nikkor 85 mm f/2,8D miał cały moduł sterowania korekcją perspektywy odsunięty od mocowania bagnetowego na tyle, że żaden z jego elementów nie przeszkadzał ani w przesuwaniu, ani w obracaniu obiektywu dla zmiany ustawienia osi przesuwów/pokłonów z żadnym aparatem.
![]()
![]()
W nowym obiektywie ten moduł znajduje się bardzo blisko mocowania bagnetowego, wobec czego przy przesuwaniu przedniego członu lub obracaniu całego obiektywu dla zmiany kierunku osi przesuwów/pokłonów pokrętło regulacji przesuwu może uderzać o pryzmat. Nie mieliśmy możliwości wypróbowania wszystkich modeli lustrzanek Nikona, ale poza D3 nie znalaziono żadnej, z którą któryś z powyższych problemów by nie występował. Z D300 można dokonać pełnego przesuwu wzdłuż krótszego boku pola obrazowego, ale już przy obracaniu obiektywu można uderzyć pokrętłem o pryzmat. Z innymi aparatami, na przykład D70, nie można nawet dokonać pełnego przesuwu.
![]()
![]()
Kolizję pokrętła z pryzmatem można łatwo przewidzieć z aparatami mającymi wbudowaną lampę błyskową – jak D300, D200, D80, D60, D50, D40 czy D70. Przykrą niespodziankę stanowi to, że ma ona miejsce także w połączeniu z Nikonem D2X czy analogowym F6.
data dodania: 24-02-2012
godzina dodania: 13:45
odsłon: 27198
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
![]() Nikon Z5II - nowy pełnoklatkowy aparat 3 kwietnia 2025 r. Nikon przedstawił nowy aparat z wymienną optyką o symbolu Nikon Z5II. To bezlusterkowiec z pełnoklatkową matrycą (FX) o szerokich możliwościach fotograficznych i filmowych. Ten kompaktowych wymiarów model wyposażono w wiele funkcji z korpusów profesjonalnych. ![]() Lexar ARMOR Gold - wodoodporne i super wydajne karty w złotej odsłonie - cena i dostępność 17 lutego 2025 r. firma Lexar poinformowała o rozszerzeniu serii Armor poprzez wprowadzenie karty Lexar Armor Gold SDXC UHS-II. Nową kartę zaprojektowano z myślą o profesjonalnych fotografach, kamerzystach i twórcach treści, którzy potrzebują zarówno solidnej wytrzymałości, jak i wysokiej wydajności. Jest niezawodna i szybka w działaniu. ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |