testowe Fujifilm FinePix X100 ( test) - nowy luksus, tylko dla wybranych - pełna wersja artykułu opublikowanego w FK 4/2011![]() ciąg dalszy...
Program P
![]()
W ten sposób dobrany program P możemy w razie potrzeby korygować. W tym celu obracamy tarczą sterowania albo naciskamy lewą lub prawą część pokrętła sterowania w górnej części korpusu, wybierając różne kombinacje czasu otwarcia migawki i wartości przysłony bez wpływu na poprawę ekspozycji (zmiana programu). Domyślne wartości można przywrócić, obracając pierścień regulacji przysłony lub pokrętło czasu otwarcia migawki w inne położenie, wyłączając aparat lub wybierając tryb odtwarzania. Zmiana programu nie jest dostępna w przypadku korzystania z lampy błyskowej.
![]() Ten fragment zdjęcia to idealny przykład potwierdzający zarówno bardzo dużą rozdzielczość obiektywu, jak i szeroki zakres dynamiczny matrycy.
Czas T
Czas B
![]() Opcjonalna lampa błyskowa EF-20
Tryb makro przykładowe zdjęcie pokazujące ładne rozmycie tła w trybie makro
Podczas fotografowania obiektów znajdujących się w odległości mniejszej niż 50 cm przy użyciu lampy błyskowej, na zdjęciach może być widoczny cień rzucany przez obiektyw. Wbudowana lampa błyskowa ładnie i delikatnie doświetla w trybie światła dopełniającego (fill-in), i dlatego możemy używać jej z powodzeniem również do makrofotografii (patrz zdjęcie żaby, powyżej lub str. 37).
![]() Przykład panoramy (120 stopni) wykonanej za pomocą aparatu ustawionego w poziomie o wymiarach 5120×1440 pikseli.
Zdjęcia panoramiczne
Podczas rejestracji nie ma potrzeby przytrzymywania spustu migawki. Aparat sam zakończy proces nagrywania panoram po osiągnięciu wybranego wcześniej kąta. Co ważne, ekspozycja panoramy jest wyznaczana na podstawie pierwszego kadru i dlatego powinniśmy dobierać do panoram motywy o dość zrównoważonym oświetleniu. Oczywiście panorama wyjdzie nam dobrze, jeśli nie będzie na niej poruszających się obiektów. Nawet silny chwilowy podmuch wiatru może wprowadzić zakłócenia w rejestracji zdjęcia.
![]() Przykład panoramy wykonanej przy pionowym ustawieniu aparatu. Podmuch wiatru, wprawiając flagi w ruch, zakłócił prawidłową rejestrację obrazu. (5120×2160 pikseli)
Zdjęcia seryjne
data dodania: 30-08-2011
godzina dodania: 13:45
odsłon: 54996
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco Trochę jakby oceniać limuzynę dla VIP-ów, że brak bagażnika na rower. W tej klasie cenowej i funkcjonalnej "możliwości edycyjne" i "możliwości multimedialne" są bez znaczenia. Nabywca takiego sprzętu ma do tamtych "możliwości" inny, bardziej dostosowany sprzęt. Tu ma być jakość i ergonomia.
Nie na miejscu porównanie ze sprzętem z zupełnie innej klasy, jak Canon G - jakby niewymienność obiektywu była aż tak istotną cechą na tle innych właściwości.
Trzeba przyjąć do wiadomości, że w zakresie szerszych kątów matryca nie zachowuje się jak film i podziały z czasów analogowej fotografii są nieaktualne.
Albo silny retrofocus z konsekwencjami kompromisowej jakości i dużą długością układu aparat-obiektyw, przy czym lustro lub jego brak i tak nie ma znaczenia, albo nierozłączna para sensor-obiektyw i poręczne gabaryty układu oraz bezkompromisowa jakość optyczna.
Dotychczas w wersji cyfrowej nikt nie oferował czegoś o takich walorach jak ten Fuji - z wyjątkiem najdroższego i w ogóle naj dalmierzowca " L".
Teraz jest i to w cenie mniejszej niż sam obiektyw o cechach w miarę porównywalnych do powyższego dalmierzowca, do tego z migawką centralną, czym się nawet ten "naj" pochwalić nie może.
Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
![]() Kamery filmowe RED z serii Z cinema z mocowaniem Nikon Z 13 stycznia 2025 r. firma RED Digital Cinema, Inc., spółka zależna Nikon Corporation, zaprezentowała pierwsze kamery filmowe z serii Z CINEMA: V-RAPTOR [X] Z Mount oraz KOMODO-X Z Mount. Wyposażono je w mocowanie Z firmy Nikon, które umożliwia filmowcom korzystanie z... ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. ![]() Poznaj tematy Ligi Foto-Kuriera 2025 - pula nagród to prawie 20 tys. złotych Dołącz do konkursu na dowolnym jego etapie. LIGA Foto-Kuriera 2025 ma 9 -etapów. Zdjęcia jpg (RGB) mieszczące się w kwadracie 1200 x 1200 (mniejsze niż 2 MB) pikseli można wgrywać do serwisu zgdonie z terminarzem podanym dalej. Zapoznaj się z regulaminem konkursu i pulą nagród comiesięcznych i finałowych. Wartość nagród wynosi ok. 20 tys. zł. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |