Wydania FK: 177,
publikacje: 9407,
wydarzenia: 2237,
opisy i testy: 2134,
galerie zdjęć: 303447,
użytkownicy: 9952
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
ciąg dalszy...
Wysoka rozdzielczość
Aby zapewnić wysoką szczegółowość obrazu, w Sony A7R V zastosowano najnowszy procesor obrazu BIONZ XR™ oraz wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o efektywnej rozdzielczości około 61 milionów pikseli (10), (11). Procesor obrazu BIONZ XR w pełni wykorzystuje potencjał przetwornika, dzięki czemu zapewnia najwyższą w całej serii Alfa rozdzielczość obrazu przy niskiej czułości. Zakres czułości podczas fotografowania i filmowania wynosi od ISO 100 do ISO 32 000 (podczas fotografowania zakres ISO można rozszerzyć do 50–80 i 40 000–102 400). Sony A7R V umożliwia uzyskanie szerokiego, ponad 15-stopniowego (według Sony) zakresu dynamicznego.
Cały system stabilizacji obrazu w Sony S7R V został zmodernizowany poprzez wprowadzenie nowego, precyzyjnego modułu stabilizującego, zaawansowanych czujników żyroskopowych i zoptymalizowanych algorytmów stabilizacji obrazu fotograficznego i filmowego. Oprócz kompensacji drgań będącej odpowiednikiem 8 stopni przysłony (Dotyczy modeli A1 i A7R V) nowy algorytm stabilizacji zapewnia wykrywanie i sterowanie z dokładnością do jednego piksela. Umożliwia to pełne wykorzystanie potencjału 61,0 megapikselowej matrycy i ukazanie najdrobniejszych szczegółów obiektu.
Precyzję wbudowanego w korpus systemu stabilizacji obrazu wykorzystuje udoskonalona funkcja Pixel Shift Multi Shooting. Rejestruje ona serię obrazów przesuniętych o piksel w celu ich połączenia w komputerze w jedno zdjęcie o olbrzymiej rozdzielczości. Co więcej, program komputerowy Imaging Edge Desktop™ w najnowszej wersji 3.5 automatycznie wykrywa i koryguje przemieszczenia mające zakres pojedynczych pikseli, takie jak ruchy osób czy liści na drzewie, nadając wynikowemu obrazowi idealną jakość. Obraz powstały z połączenia 4 zdjęć zawiera około 60,2 miliona pikseli (9504 × 6336), a z 16 zdjęć — około 240,8 miliona pikseli (19 008 × 12 672). W ten sposób można połączyć 16 zdjęć zawierających łącznie około 963,2 miliona pikseli w obraz o rozdzielczości około 240,8 miliona pikseli (19 008 × 12 672 piksele).
Aby zwiększyć swobodę twórczą, Sony A7R V umożliwia dokładne i elastyczne sterowanie zewnętrzną lampą błyskową, a w trudnych warunkach oświetlenia wydajnie kompensuje migotanie sztucznych źródeł światła (Wykrywane jest tylko migotanie o częstotliwości 100 i 120 Hz). Szybkość zdjęć seryjnych może ulec zmniejszeniu. Pokrycie polami opartymi na wykrywaniu fazy ma ograniczony zasięg. Fotografowanie z funkcją Anti-flicker nie jest możliwe w trybie cichych zdjęć, trybie ekspozycji B i podczas nagrywania filmu.
Aparat ma również inne funkcje jak niżej:
• Możliwość bezstratnej kompresji obrazu RAW oraz wyboru rozmiaru i jakości obrazu RAW
• Znacznie rozszerzony zakres bracketingu ostrości i ekspozycji
• Funkcje „Twórczy wygląd” do obu form rejestracji
• Wysokiej jakości obrazy HEIF poddane bardzo efektywnej kompresji (A)
• Szeroki zakres jasności do oglądania na dużym ekranie.
Możliwości edycyjne
Możliwości edycyjne są niestety na podstawowym poziomie: Przytnij, Obróć, Kopiuj, Przechwyć zdjęcie, przełącz JPEG/HEIF. Nie ma niestety możliwości przekonwertowania plików RAW na pokładzie aparatu. To tak wygląda jakby Sony celowo obróbkę obrazu pozostawiało programowi z przeznaczeniem na laptopa lub komputer stacjonarny. To w odniesieniu do konkurentów, jest naprawdę słaba funkcja, a właściwie to jej brak.
Wizjer elektroniczny
Sony A7R V ma wizjer elektroniczny (12) o zdecydowanie większej rozdzielczości (9,44 mln, Quad XGA z możliwością odświeżania 120 kl./s) niż A7R IV (5,7 mln, Quad XGA, 120 kl./s), co umożliwia wierniejsze ukazywanie szczegółów. Obraz widziany w wizjerze niemal bliźniaczym do tego zastosowanego w Sony A1 nie opóźnia się przy przesuwaniu na boki i nie smuży. Nie zauważyliśmy też drobnych artefaktów widocznych w niektórych sytuacja np. w Sony A7 IV. Brak jest zatem takich momentów, w których na części obrazu w wizjerze widzimy efekt mory, czego nie ma oczywiście w wizjerze optycznym i na rejestrowanym oryginale.
Ekran LCD
W komunikacji z aparatem i przy wykonywaniu zdjęć pomoże nam nareszcie obrotowy, osadzony na przegubie, a nie jedynie uchylny jak w A7R IV ekran LCD (13). Jest to ekran w pełni dotykowy. Jego obsługa jest analogiczna jak przy smartfonach.
Ale tym razem producent poszedł nieco dalej niż w przypadku Sony A7 IV i dodatkowo ekran ma możliwość pracy uchylnej (jak Panasonic LUMIX S1H) co bardzo spodoba się filmującym chcącym mieć możliwość rejestracji za pośrednictwem ekranu, którego środek jest bliżej osi optycznej zamontowanego obiektywu. Ekran LCD ma przekątną 3,2” i składa się z 2,1 mln punktów.
13 stycznia 2025 r. firma RED Digital Cinema, Inc., spółka zależna Nikon
Corporation, zaprezentowała pierwsze kamery filmowe z serii Z CINEMA:
V-RAPTOR [X] Z Mount oraz KOMODO-X Z Mount. Wyposażono je w mocowanie Z
firmy Nikon, które umożliwia filmowcom korzystanie z...
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda
wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu
foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki
o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro.
Dołącz do konkursu na dowolnym jego etapie. LIGA Foto-Kuriera 2025 ma 9
-etapów. Zdjęcia jpg (RGB) mieszczące się w kwadracie 1200 x 1200
(mniejsze niż 2 MB) pikseli można wgrywać do serwisu zgdonie
z terminarzem podanym dalej. Zapoznaj się z regulaminem konkursu i pulą
nagród comiesięcznych i finałowych. Wartość nagród wynosi ok. 20 tys. zł.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024