testowe Panasonic HC-V720 - nie tylko dla pasjonatów (pełna wersja artykułu, który ukazał się w FK 4/2013)![]() ciąg dalszy...W górnej części obudowy znajduje się wbudowany mikrofon. Dzięki czujnikom skierowanym w każdą stronę rejestruje on dźwięk w systemie Surround 5.1. Mimo tej znaczącej zalety, to jednak wciąż tylko wbudowany mikrofon. Gdyby okazał się niewystarczający, zawsze możemy skorzystać z dodatkowego sprzętu podłączanego pod złącze minijack.
![]() Dzięki wejściu minijack możemy podłączyć zewnętrzny mikrofon.
![]() W momencie jego podłączania zawsze pojawia się informacja, że może on częściowo przysłaniać obraz. Komunikat pojawia się nawet wtedy, gdy korzystamy z mikrofonu, którego nie można w żaden sposób przymocować do kamery, a w związku z tym nie może niczego zasłaniać. Inną kwestią jest mizerna jakość tłumaczenia tego komunikatu.
Do zamocowania profesjonalnego mikrofonu przydałaby się gorąca stopka, której tu pozornie brak, jednak… do kamery można zamocować specjalny adapter (w zestawie).
![]() Adapter do zainstalowania zewnętrznych akcesoriów.
Wkładamy go do złącza z tyłu i po chwili mamy sanki do wpięcia zewnętrznego oświetlenia, mikrofonu lub innych akcesoriów. Zewnętrzny zamiennik „gorącej stopki” po zainstalowaniu znajduje się tam, gdzie zwykle jest wizjer. Żeby odłączyć adapter trzeba przesunąć specjalną dźwignię, więc nie musimy się obawiać, że np. mikrofon przypadkowo się wypnie. Obawiać powinniśmy się raczej o to, czy nie zgubimy adaptera.
![]() Panasonic HC-V720 z zamontowanym adapterem akcesoriów.
W modelu HC-V720 brakuje wyjścia słuchawkowego, a po podłączeniu słuchawek do złącza AV słychać w nich głośny trzask, który uniemożliwia ich użytkowanie. Tak więc z wygodnego kontrolowania nagrywanego dźwięku – nici. Wbudowany moduł Wi-Fi otwiera przed użytkownikiem ciekawe możliwości. Po pierwsze można łączyć się bezprzewodowo z urządzeniami przenośnymi. Z poziomu tabletu czy smartfonu można sterować kamerą np. zmieniając ogniskową czy włączając nagrywanie, cały czas korzystając z podglądu na żywo. Po drugie Wi‑Fi stwarza techniczną możliwość zastosowania kamery w domowym systemie monitoringu.
![]() Nie rozumiejąc którejś z opcji wybieramy ikonkę z literką „i”, a następnie klikamy na opcję, którą potrzeba nam objaśnić. System „przewodnika” po menu działa dobrze i jest intuicyjny.
Stabilizacja obrazu działa w dwóch trybach. Wybranie Trybu 1 powoduje, że kamera próbuje zniwelować działanie wszystkich wstrząsów. W Trybie 2 stabilizacja działa tylko wtedy, gdy w trybie filmowania trzymamy wciśnięty przycisk służący do wykonywania zdjęć. Konstruktorzy wbudowali do kamerki elektroniczną poziomnicę. Informuje nas ona czy trzymamy kamerę prosto, a jeśli nie – to w którą stronę jest przechylona. Nie należy zbytnio polegać na tym wynalazku, ale w niektórych sytuacjach okazuje się przydatny. Nie zabrakło oczywiście filtrów efektowych. W nowym Panasoniku znajdziemy m.in. symulację tradycyjnego filmu rejestrowanego na taśmie 8 mm czy efekt miniatury przybliżony do tego, który można uzyskać dzięki obiektywom tilt-shift.
![]() Panasonikiem HC-V720 można wykonywać zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.
Jakość obrazu i cena Jakość zdjęć przypomina to, co oferują kompakty ze średniej półki. Jeśli chodzi o jakość filmu, to również nie mamy na co narzekać. Kamera dobrze radzi sobie nawet w słabych warunkach oświetleniowych. W HC-V720 upchnięto kilka rozwiązań z droższych modeli (np. dźwięk w systemie 5.1) oraz ciekawych funkcji, których pełne poznanie zajmie nam trochę czasu. Gdyby jednak sprzęt zupełnie nam się znudził, zawsze możemy przy jego pomocy własnoręcznie zmontować system monitoringu. Podsumowując: jeśli szukamy amatorskiej kamery i mamy do wydania 2500 zł, warto zdecydować się na Panasonika HC-V720.
tekst i zdjęcia: Paweł Kostowski data dodania: 31-05-2013
godzina dodania: 13:45
odsłon: 47226
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
![]() Kamery filmowe RED z serii Z cinema z mocowaniem Nikon Z 13 stycznia 2025 r. firma RED Digital Cinema, Inc., spółka zależna Nikon Corporation, zaprezentowała pierwsze kamery filmowe z serii Z CINEMA: V-RAPTOR [X] Z Mount oraz KOMODO-X Z Mount. Wyposażono je w mocowanie Z firmy Nikon, które umożliwia filmowcom korzystanie z... ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. ![]() Poznaj tematy Ligi Foto-Kuriera 2025 - pula nagród to prawie 20 tys. złotych Dołącz do konkursu na dowolnym jego etapie. LIGA Foto-Kuriera 2025 ma 9 -etapów. Zdjęcia jpg (RGB) mieszczące się w kwadracie 1200 x 1200 (mniejsze niż 2 MB) pikseli można wgrywać do serwisu zgdonie z terminarzem podanym dalej. Zapoznaj się z regulaminem konkursu i pulą nagród comiesięcznych i finałowych. Wartość nagród wynosi ok. 20 tys. zł. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |