testowe Pierwszy aparat cyfrowy![]() W dniach 10–11 października 2007 roku w Barcelonie Kodak zorganizował coroczną konferencję europejską poświęconą najnowszym trendom rynkowym oraz nowym produktom i rozwiązaniom oferowanym przez firmę z Rochester. Dla nas jednak najciekawsza okazała się możliwość rozmowy ze Stevem Sassonem – pomysłodawcą i twórcą pierwszego aparatu cyfrowego na świecie, o którym będą mogli Państwo przeczytać w niniejszym artykule.
![]()
Jak to się zaczęło Zaledwie 25-letni Steve, świeżo upieczony magister inżynier, absolwent Instytutu Rensselaer w Troy w stanie New York stworzył prototyp pierwszego aparatu cyfrowego w laboratoriach Kodaka.
![]() Steve Sasson współcześnie
Jednak nie powstało to w ciągu jednego dnia. W 1974 roku został poproszony przez swojego promotora o stworzenie aparatu, który mógłby rejestrować obrazy bez użycia materiału halogenosrebrowego, czyli filmu. Prawie rok trwały prace na nową kamerą. Steve stworzył osobiście większość z układów elektronicznych, w jakie aparat był wyposażony. Na zdjęciach przedstawiamy wygląd aparatu w środku, 49-kilobajtową kartę pamięci oraz zasilacz aparatu.
![]() Wnętrze pierwszego aparatu cyfrowego
Trzeba przyznać, że ich olbrzymie wymiary i możliwości nie mają nic wspólnego z wyglądem tego typu współczesnych elektronicznych elementów. Tym oto sposobem ponad 30 lat temu w 1975 roku Steve Sasson zbudował pierwszy aparat cyfrowy. Miał on wielkość zbliżoną do dużego tostera czy opiekacza (20×15×22,5 cm), ważył 3,9 kg, a zasilanie stanowiło 16 baterii typu AA.
![]() Pierwszy aparat cyfrowy
Rozdzielczość zapisywanych zdjęć wynosiła zaledwie 10 tys. pikseli, a nośnikiem danych była standardowa kaseta magnetofonowa. Można na niej było zapisać 30 zdjęć. Aparat wyposażono w obiektyw XL 55 stosowany w kamerach filmowych. W ten sposób młody amerykański naukowiec, pracujący do dzisiaj w zespole badawczym Kodaka w Rochester, przyczynił się do rewolucji fotograficznej rozpoczynając erę fotografii cyfrowej.
![]() 49-kilobajtowa pamięć aparatu
Milowe kroki Kodaka Prace Sassona zapoczątkowały praktyczny rozwój nowych technologii związanych z cyfrowym przetwarzanie obrazu. Duże znaczenie dla niego miały osiągnięcia Kodaka. Przypomnijmy jedynie, że w rok po stworzeniu pierwszego aparatu cyfrowego tj. w roku 1976, za sprawą innego naukowca Bayera firma stworzyła siatkę filtrów Bayera w układzie RGBG, a w 1986 – pierwszy 1,3-milionowy przetwornik kolorowy CCD. Rok 1989 to pierwsza profesjonalna lustrzanka cyfrowa na bazie korpusu Nikona.
![]()
W 1994 roku powstał pierwszy konsumencki aparat cyfrowy z zastosowaniem technologii Kodaka (Apple Quick Take). Rozwój technologii zaowocował powstaniem w 2005 roku przetwornika Kodaka o rozdzielczości 39 mln pikseli. To tylko niektóre z ponad 1000 rozwiązań Kodaka, które firma wprowadziła lub opatentowała.
tekst: Krzysztof Patrycy
zdjęcia: mat. pras. Kodaka
data dodania: 30-01-2009
godzina dodania: 11:39
odsłon: 23591
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Krakowska EXPOzycja 2025 - warsztaty i prezentacja najnowszej oferty - dla tych co byli i co chcieli być W dniach 7-8 marca 2025 roku na terenie Międzynarodowego Centrum Targowo- -Kongresowego EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9, tak jak w roku minionym, odbyła się trzecia w tym miejscu, edycja EXPOzycji, od kilku lat największego wydarzenia branży foto-wideo w Małopolsce. Partnerem medialnym wydarzenia był Foto-Kurier. ![]() Uniwersalny Tamron 18-300 mm f/3,5-6,3 Di III-A VC VXD z mocowaniem Nikon Z i Canon RF 28 kwietnia 2025 r. Tamron zapowiedział wprowadzenie na rynek obiektywu 18-300 mm f/3,5-6,3 Di III-A VC VXD, wprowadzonego w 2021 roku z mocowaniami Sony FE i Fujifilm X, w wersji do Nikona Z i Canona RF. Jest to niezwykle wszechstronny obiektyw zmiennoogniskowy typu "wszystko w jednym" do aparatów bezlusterkowych APS-C. Tamron 18-300 mm f/3,5-6,3 Di III-A VC VXD wkrótce dostępny będzie na naszym rynku... ![]() Panasonic LUMIX G97 - budżetowe mikro 4/3 - rozsądna cena 17 grudnia 2024 r. Panasonic ogłosił wprowadzenie bezlusterkowca systemu Mikro 4/3 o oznaczeniu LUMIX G97. Nowy model ma szeroką gamę zaktualizowanych funkcji fotograficznych oraz wideo, aby zapewnić doskonałą jakość obrazu oraz wygodę użytkowania zarówno dla pasjonatów fotografii, jak i profesjonalnych fotografów i filmowców. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |