testowe Wulkany błotne w Azerbejdżanie na zdjęciach Marii Różańskiej w Muzeum Ziemi w Warszawie![]() PAN Muzeum Ziemi w roku 2017 zaprasza na kolejne, fascynujące wystawy z cyklu Natura – Sztuka. W styczniu i lutym zaprezentujemy niezwykłe fotografie autorstwa Marii Różańskiej, przedstawiające wulkany błotne w Azerbejdżanie.
![]()
Wulkany błotne są niezwykłymi formami rzeźby. Choć nazwa sugeruje, że ich geneza ma związek z procesami wulkanicznymi – nic bardziej mylnego. W rzeczywistości słowo „wulkany” ma związek raczej z ich kształtem - tworzonych przez nie kraterów i stożków. W odróżnieniu jednak od klasycznych wulkanów z kraterów nie wypływa ognista lawa, a stożki nie są jej zastygłymi strumieniami. Powstanie tych form związane jest z obecnością dużej ilości węglowodorów (głównie metanu) w powierzchniowych partiach skorupy ziemskiej. Jeśli ciśnienie gazu migrującego ku powierzchni ziemi, wymieszanego z wodą z poziomów wodonośnych, pokona ciężar leżącej wyżej warstwy luźnej zwietrzeliny, dochodzi do „błotnej” erupcji. Wybuchy mogą powtarzać się cyklicznie.
![]()
Maria Różańska fotografuje i wystawia swoje prace od 2011 roku. Ukończyła Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza. Uczestniczyła w wystawach pokonkursowych na terenie całego kraju oraz w wystawach zbiorowych Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego jest członkiem od 2013 roku. Wystawa indywidualna „Wulkany błotne” prezentowana była w gdańskiej galerii podróżniczej Południk 18 oraz w Elbląskiej Galerii Fotografii. Autorka zdobywa nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych. W 2016 roku otrzymała nagrodę specjalną w Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych 2016 w Olsztynie.
![]()
![]() data dodania: 31-01-2017
godzina dodania: 09:40
odsłon: 1675 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Z lotu ptaka
![]() Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. ![]() Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. ![]() Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |