Wydania FK: 176,
publikacje: 9339,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2129,
galerie zdjęć: 300293,
użytkownicy: 9918
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Średnioformatowy Fujifilm GFX 50S
ciąg dalszy...
Dziedzicząc koncepcję serii X aparat zapewnia prosty system obsługi poprzez pokrętła. Użytkownik może intuicyjnie zmieniać i sprawdzać ustawienia aparatu. Klasyczny układ obsługi zapewnia jeszcze większą radość z fotografowania,
Zewnętrzna konstrukcja aparatu GFX 50S w dużej mierze oparta jest na koncepcji serii X. Rozbudowano ją o uchwyt i górną sekcję sterującą, dostosowując do rozmiarów korpusu i zwiększonych wymiarów matrycy obrazu. Dzięki temu z aparatu można wygodnie korzystać i pewnie wybierać parametry fotografowania, nawet gdy użytkujemy go równolegle z modelem z serii X.
Podobnie jak flagowe modele serii X aparat GFX 50S posiada dedykowane pokrętła do niezależnego ustawiania wartości przysłony, czasów migawki oraz czułości ISO, czyli kluczowych aspektów określania ekspozycję. Korzystając jedynie z podstawowych funkcji użytkownik może łatwo rozpocząć fotografowanie znając jedynie podstawowe zasady obsługi aparatu fotograficznego.
Każde z pokręteł ma pozycję C (Pozycja pokrętła sterującego) - *oznaczona jako pozycja T (Pozycja Czasu otwarcia migawki) na pokrętle czasów otwarcia migawki. Ustawienie pokrętła w tej pozycji umożliwi zmianę ustawień ekspozycji pokrętłami sterującymi znajdującymi się z przodu i z tyłu uchwytu korpusu aparatu. Stosownie do swoich preferencji i warunków fotografowania użytkownik może wybierać pomiędzy dwiema metodami obsługi, co zwiększa wygodę użytkowania aparatu.
Aparat wyposażony jest w dodatkowy, 1,28-calowy wyświetlacz LCD umieszczony w sekcji górnego pokrętła sterującego korpusu. Istotne dane ekspozycji, takie jak wartość przysłony czy czas otwarcia migawki są widoczne od góry aparatu, a nawet gdy patrzymy na niego od przodu. Jest to niezwykle pomocne przy fotografowaniu ze statywu, zdalnym zwalnianiu migawki lub przy fotografowaniu aparatem podłączonym do komputera.
Jako system AF wprowadzono 117-punktowy (9 x 13/ maksymalnie 425 punktów po zminiaturyzowaniu) oparty na detekcji AF z punktami pomiaru odległości. Niezwykle precyzyjny system AF można uzyskać właśnie w aparatach bezlusterkowych, które mierzą odległość i ostrość wykorzystując powierzchnię matrycy obrazu, co istotnie poprawia precyzję ustawiania ostrości w średnioformatowych aparatach z ich niewielką głębią ostrości. Wprowadzona po raz pierwszy w modelu X-Pro2 funkcja wyboru punktu ostrości może być obsługiwana poprzez chwaloną Dźwignię ostrości, która umożliwia intuicyjne przesuwanie punktu ostrości. Alternatywnie, punkt ostrość można wybierać dotykowo na tylnym ekranie LCD aparatu.
Opracowane od podstaw, niezwykle mocne i trwałe mocowanie G o dużej średnicy, wykonane specjalnie dla dużej matrycy obrazu FUJIFILM G 43,8 x 32,9 mm oraz ultra wysokiej jakości obiektywów FUJINON GF. Te ostatnie łączą w sobie wysoką rozdzielczość i duży potencjał odwzorowywania tonacji pozwalając na pełne wykorzystanie możliwości 51,4 milionowej matrycy CMOS. Opracowując równolegle korpus aparatu, mocowanie obiektywu oraz gamę obiektywów stworzono system aparatu dążący do zapewnienia najlepszej na świecie jakości obrazu.
Przy średnicy 65 mm oraz odległości tylnego ogniskowania wynoszącej 26,7 mm mocowanie G zostało specjalnie opracowane, aby w pełni wykorzystać sprawność i zalety formatu G. Powiększając część obiektywu z przysłoną byliśmy w stanie skrócić odległość tylnego ogniskowania obiektywu do 16,7 mm, co dało znaczną swobodę w opracowywaniu obiektywów. W efekcie stworzona konstrukcja niezwykle pozytywnie wpłynęła na jakość pracy zwłaszcza obiektywów szerokokątnych. Przygotowane na zwiększanie się liczby pikseli w przyszłości, wszystkie obiektywy FUJINON GF zostały opracowane, by wspierać matryce obrazu o rozdzielczości do 100 mln pikseli.
W mocowaniu od strony korpusu aparatu zastosowano stal nierdzewną, natomiast od strony obiektywu mocowanie wykonane jest z niezwykle mocnego mosiądzu. Dzięki temu można bezpiecznie mocować, także jasne obiektywy, które zazwyczaj są cięższe.
Obiektywy FUJINON GF z mocowaniem G wykorzystują koncepcję konstrukcyjną uznanej i cenionej optyki XF, osiągając niezwykle wysoką rozdzielczość i bogate odwzorowanie tonacji barw. Poza pozycją A (Auto), która znajdowała się także na pierścieniu przysłony obiektywów serii X, dodana została nowa pozycja C (Pokrętło sterujące), która pozwala na zmianę wartości przysłony z korpusu aparatu.
Do pierścienia regulacji przysłony dodany został także przycisk blokujący. Zapobiega on nieprawidłowym i mimowolnym operacjom, gdy pierścień na obiektywie jest ustawiany w pozycji A lub C. Eliminuje to w dużej mierze ryzyko przypadkowych zmian przysłony.
Aby sprostać wymogom użytkowania w niejednokrotnie trudnych warunkach, w jakich pracują zawodowi fotografowie, wszystkie obiektywy FUJINON GF są odporne na kurz i niekorzystne warunki pogodowe, a ich konstrukcja umożliwia właściwe działanie także w niskich temperaturach do -10°C.
[Informacja prasowa]
Wraz z nowym aparatem pojawiły się również nowe obiektywy i akcesoria do FUJIFILM GFX 50S, ale to już temat na kolejny artykuł
5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos.
4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland
National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała
Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów.
26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024