testowe W pogoni za światłem, czyli o tym jak testowano portretowy obiektyw Sony 100 mm f/2,8Fotografowie z Europy tworzą cykl pięknych zdjęć i radzą, jak w tegoroczne przesilenie zimowe używać obiektywu Sony SEL100F28GM do fotografowania źródeł światła.
© Kaupo Kikkas, Estonia, zdjęcie wykonane obiektywem Sony SEL100F28GM
21 grudnia przypada najkrótszy, a więc i najciemniejszy dzień roku. Słońce znajduje się wtedy najniżej nad horyzontem. Dla wielu osób przesilenie zimowe oznacza ciepłe skarpety, kubek z ciepłym napojem i mało światła dziennego. Dla fotografa takie ciemniejsze dni to jednak doskonała okazja, żeby zrobić twórcze zdjęcia z elementami zarówno sztucznego oświetlenia, jak i niezwykłego w tym okresie światła dziennego. Z okazji tego niezwykłego czasu firma Sony postawiła przed kilkoma europejskimi autorami zdjęć portretowych zadanie, by podjęli „pogoń za światłem” i za pomocą obiektywu SEL100F28GM utrwalili piękne obrazy.
© Petar Sabol, Chorwacja, zdjęcie wykonane obiektywem Sony SEL100F28GM
© Uros Podlogar, Słowenia, zdjęcie wykonane obiektywem Sony SEL100F28GM
© Maki Galimberti, Włochy, zdjęcie wykonane obiektywem Sony SEL100F28GM
W warunkach niedostatecznej jasności blask światła bywa nieprzyjemny dla oka i dlatego rozmycie tła może nadać zdjęciu pewną miękkość. Obiektyw SEL100F28GM wyróżnia się nieprzeciętną rozdzielczością i pięknym odwzorowaniem nieostrych fragmentów zapewnianym przez optykę Smooth Trans Focus. Dzięki niemu fotograf może twórczo pokonywać wcześniejsze ograniczenia w różnych warunkach oświetlenia. Niezwykle mała głębia ostrości, 11-listkowa przysłona i unikatowa soczewka apodyzacyjna zmieniają źródła światła w cudownie gładkie, okrągłe, jasne plamy — przy zachowaniu imponującej ostrości pierwszego planu. Lampki choinkowe, zimne ognie, linie dachów, mosty, lampy uliczne, wystawy sklepowe... Każde źródło światła to dzięki obiektywowi SEL100F28GM niezwykła szansa na wykonanie oryginalnych zdjęć, w których tło jest równie interesującym elementem jak pierwszy plan.
© Uros Podlogar, Słowenia, zdjęcie wykonane obiektywem Sony SEL100F28GM
Warto więc chwycić aparat i wykorzystać naturalne piękno tego zimowego czasu.
© Jan Kriwol, Polska, zdjęcie wykonane obiektywem Sony SEL100F28GM
© Jan Kriwol, Polska, zdjęcie wykonane obiektywem Sony SEL100F28GM
data dodania: 18-12-2017
godzina dodania: 15:05
odsłon: 4855 powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Z lotu ptaka
Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. Test Epsona EcoTank L8180 - fotograficzna jakość do A3+ (a nawet do 2 m długości) przy niskiej cenie w Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. Test Nikona Z50II - wreszcie poprawiony, z matrycą APS-C 7 listopada 2024 r., po ponad pięciu latach od premiery Nikona Z50 (10.2019 r.), Nikon zaprezentował swój najnowszy, również produkowany w Tajlandii, model bezlusterkowca o symbolu Nikon Z50II. Jest to nadal budżetowy aparat typu DX, czyli z matrycą APS-C o rozdzielczości 20,9 mln pikseli, ale wprowadzono w nim sporo dobrych modyfikacji likwidując przepaść technologiczną między modelem APS-C, a współczesnymi modelami pełnoklatkowymi tego producenta. W grudniu egzemplarz finalny trafił do naszej redakcji, a w dalszej części prezentujemy pełny test tego modelu aparatu. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |