Wydania FK: 176,
publikacje: 9339,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2129,
galerie zdjęć: 300279,
użytkownicy: 9918
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Podsumowanie targów targów CeBIT
W tegorocznej edycji targów CeBIT udział wzięło 4 157 firm z 68 krajów świata. Odnotowano też wzrost liczby zwiedzających o średnio 3% dziennie w stosunku do roku 2009. Targi ugruntowały swą pozycję międzynarodowej platformy społeczno-gospodarczej skupiającej przedstawicieli sektora nowych technologii. W tym roku na hanowerską imprezę przyjechało ponad 100 delegacji składających się z ludzi polityki i biznesu z różnych zakątków globu.
Na targach zaprezentowano premiery z bardzo różnych dziedzin: od innowacyjnych aplikacji przez świat w 3D po elektronicznych asystentów w ośrodkach zdrowia. Wśród rozwiązań informatycznych dla biznesu ogromnym zainteresowaniem cieszyła się architektura Cloud Computing i model dystrybucji SaaS oraz systemy ERP z nowymi funkcjonalnościami i energooszczędne koncepcje wirtualizacji. Można było zobaczyć jak wiele nowych możliwości stwarza Internet mobilny, ile innowacyjnych usług jest dzięki niemu dostępnych i jak zmienia on nasze życie codzienne. Sprzedaż aplikacji mobilnych - praktycznych miniprogramów, które można paroma kliknięciami zainstalować w smartphone’ach najnowszej generacji – stała się sektorem o kilkumiliardowym potencjale rynkowym. W samym tylko roku 2010 użytkownicy komórek ściągną z Internetu ponad 4,5 miliarda aplikacji; szacuje się, że w roku 2013 będzie ich już 21,6 miliarda, czyli o 380% więcej (dane: raport Gartnera).
Wiele pokazów w ramach targów CeBIT 2010 dotyczyło przyszłości telefonii komórkowej. Następca UMTS – technologia Long Term Evolution (LTE) – umożliwia pobieranie danych z prędkością do 100 Mbps. Wdrożenie LTE oznacza prawdziwy przełom dla użytkowników telefonów komórkowych – będą oni mogli na ekranach urządzeń mobilnych oglądać na żywo telewizję w rozdzielczości High Definition i grać w gry HD.
Kolejną nowością na targach były nowe modele smartphone’ów wyposażonych w superergonomiczne ekrany dotykowe. Obsługuje się je wygodnie klikając na displayu opuszkami palców. W Hanowerze widać było wyraźny trend w kierunku wyświetlaczy typu AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode). Gwarantują one jaśniejszy obraz, bardziej nasycone kolory i szybszą reakcję przy mniejszym niż w tradycyjnych technologiach zużyciu prądu.
Technologie 3D
Jednym z głównych tematów na targach CeBIT 2010 – przewijającym się przez różne obszary tematyczne – były technologie 3D. W ramach „Next Level 3D“ zaprezentowano szerokie spectrum dostępnych na rynku rozwiązań do użytku prywatnego - w kinach domowych - oraz profesjonalnego – w biurach.
Wśród nowości znalazły się monitory komputerowe 3D oraz trójwymiarowe rzutniki multimedialne i nowoczesne laptopy do gier. Aby móc w pełni przeżywać przygody w trzech wymiarach i wejść w świat niezwykłych przeżyć dla fanów gier opracowano też specjalne okulary 3D.
Swoją premierę na targach CeBIT 2010 miały kompaktowe kamery pozwalające nagrywać filmy i robić zdjęcia w 3D. Część z nich pozwala nawet na utrwalanie wspomnień w jakości HD (1280 x 720 pikseli). Dużym zainteresowaniem gości imprezy cieszyły się też projektory 3D, dzięki którym można oglądać trójwymiarowe obrazy – filmy lub gry – na ścianie w mieszkaniu.
W „Future Parc“ zaprezentowano kolejną nowość – technologię XML3D. Jest to internetowy format HTML rozszerzony o funkcjonalność 3D i pozwalający osadzać trójwymiarowe obiekty na stronach www. „Future Parc“ – forum innowacji – jak co roku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Na ponad 6000 m2 szkoły wyższe, instytuty naukowe i ministerstwa zaprezentowały wyniki innowacyjnych projektów badawczych. W całym tym obszarze tematycznym obecne było hasło tegorocznych targów - „Connected Worlds“. W ramach pokazu inteligentnych rozwiązań sieciowych do użytku domowego „Connected living” gości imprezy zaproszono do domu i mieszkania jutra. Pokazano, jak urządzenia domowe są w stanie współpracować i komunikować się ze sobą oraz jak za pomocą „cyfrowych asystentów energetycznych” – specjalnych urządzeń i oprogramowania – zarządzać można zużyciem energii w pomieszczeniach mieszkalnych oszczędzając zużycie prądu potrzebnego na ich na oświetlenie i ogrzewanie. Goście „Connected living” zobaczyli też, jak elektroniczny pomocnik kuchenny wspomaga mieszkańców domu w przyrządzaniu zdrowego i zbilansowanego posiłku
Impreza „SAP World Tour 2010”
W tym roku po raz pierwszy targi CeBIT stały się miejscem spotkań pracowników i gości koncernu SAP. W halach 19 i 20 gigant software’owy z Walldorf zorganizował swój doroczny międzynarodowy kongres. Ponad 3000 klientów, kontrahentów i pracowników firmy skorzystało z okazji odwiedzenia targów CeBIT i wzięcia udziału w przygotowanym z rozmachem evencie korporacyjnym.
Systemy ERP wzbogacone o nowe funkcjonalności
Nowe systemy klasy ERP (Enterprise Resource Planning) coraz częściej wzbogacane są o moduł sprzedażowy E-Commerce, mobilny Mobile Computing czy analityczny Business Intelligence (BI). Niektóre z nich adresowane są do tak ważnego dla niemieckiej gospodarki sektora firm małych i średnich, które potrzebują skutecznego wsparcia w rywalizacji na rynku globalnym. Dzięki wdrożeniu elastycznych rozwiązań IT pozwalających zintegrować procesy wewnątrzfirmowe z procesami u dostawców, partnerów i klientów nawet mniejsze organizacje mogą zyskać przewagę w walce konkurencyjnej i sprostać wymaganiom międzynarodowych odbiorców.
Obecnie systemy klasy ERP wyposażane są w zintegrowane moduły do zarządzania procesami biznesowymi klasy BMP (Business Process Management) z predefiniowanymi procesami standardowymi i z możliwością definiowania własnych funkcji. Wyróżnikiem nowoczesnego oprogramowania tej klasy jest też przyjazny dla użytkowników interfejs graficzny oraz możliwość korzystania z niego za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Dostęp do danych z systemu ERP za pomocą blackberry czy smartphone’ów to w dzisiejszych czasach standard – ważne informacje zarządcze muszą być dostępne również dla managerów przebywających poza biurem i w podróży. Kolejna ważna kwestia w systemach ERP to aktualność zawartych w nich danych – czynnik jest ten kluczowy dla uzyskania przewagi przez firmy na konkurencyjnym i dynamicznie zmieniającym się rynku.
Zintegrowane systemy ECM i DMS z dodatkowymi modułami
Producenci systemów klasy ECM (Enterprise Content Management) i DMS (Document Management Systems) uzupełniają tworzone przez siebie aplikacje do zarządzania dokumentami o dodatkowe moduły – takie jak zarządzanie pracą biura, wiedzą, archiwum czy pocztą elektroniczną. Do tych nowych funkcjonalności dochodzą te dobrze znane – archiwizacja, zarządzanie obiegiem dokumentów czy usprawnianie procesów biznesowych. Na rynku pojawia się coraz więcej systemów dopasowanych do potrzeb firm z konkretnych branż i sektorów – w tym również przedsiębiorstw małych i średnich. Mogą zamawiać one przygotowane specjalnie dla nich pakiety modułów, które wesprą je w organizacji pracy biura i optymalizacji obiegu informacji oraz dokumentów.
„Green IT”: żyć i pracować proekologicznie
W swym raporcie „SMART 2020 – Droga do gospodarki niskoemisyjnej w dobie społeczeństwa informacyjnego“ niezależna organizacja The Climate Group zakłada, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych do roku 2020 będziemy mogli ograniczyć emisję CO2 o 15% i zaoszczędzić energię, która kosztowałaby nas 600 miliardów euro.
CeBIT 2010 to ważny punkt na drodze do tego ambitnego celu. Zaprezentowane zostały tam bowiem liczne energooszczędne innowacje: wydajne systemy do wirtualizacji (Smart Infrastructure), oszczędzające prąd serwery wytworzone z ekologicznych materiałów, przyjazne środowisku laptopy i monitory. Wiele uwagi poświęcono też recyclingowi – trzeba mieć bowiem świadomość, że los stania się surowcem wtórnym czeka wszystkie urządzenia, nawet te najnowsze i superwytrzymałe.
5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos.
4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland
National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała
Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów.
26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024