Wydania FK: 176,
publikacje: 9345,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2129,
galerie zdjęć: 300559,
użytkownicy: 9919
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Czwartki z fotografią
Dział Promocji Muzeum Narodowego w Warszawie zaprasza na cykl spotkań z uznanymi fotografikami. W najbliższy czwartek o szczegółach warsztatu fotoreportera opowie wybitny fotograf - Chris Niedenthal. Impreza (Chris Niedenthal – Pracowity rok 1989. Fotoreporter w Polsce i na świecie) będzie miała miejsce godz. 17.30 w sali kinowej. Spotkanie towarzyszy wystawie Światłoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Chris Niedenthal - fotoreporter tygodników „Newsweek”, „Time”, „Geo”. Autor zdjęć z okresu stanu wojennego w Polsce, m.in. Czasu Apokalipsy z 13 grudnia 1981 r., fotografii, która jest powszechnie znana i należy do zbioru obrazów fotograficznych bezbłędnie kojarzonych z konkretnymi wydarzeniami historycznymi. W 1986 laureat World Press Photo,
Urodził się w Londynie w 1950 roku, jego rodzice wyjechali z Polski we wrześniu 1939. Syn Heleny de domo Łyżwańskiej, pracującej podczas II wojny światowej w Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) w Londynie. Brat matki, Antoni Łyżwański (1904–1972), artysta malarz, był na przełomie lat 20 i 30 XX współpracownikiem Stefana Plater-Zyberka (1891–1943), w jego prywatnej agencji Photo-Plat, obsługującej wówczas prasę krajową i zagraniczną. Z wypowiedzi Chrisa Niedenthala wiadomo, że decyzję o studiowaniu fotografii podjął pod wpływem Łyżwańskiego, z którym wiele rozmawiali o fotografowaniu i komentowali wspólnie oglądane albumy ze zdjęciami. Pierwszy aparat fotograficzny otrzymał od wuja. Był to ZENIT 3M, z którym rozpoczął naukę w londyńskim College of Printing.
Od 1963 przyjeżdżał do Polski, a zamieszkał tu na stałe.... Kiedy? Dlaczego? Jak toczyła się jego reporterska biografia? Które z jego zdjęć trafiły na okładki ilustrowanych magazynów? Co i gdzie fotografował w 1989 roku? Czarno-biała czy barwna fotografia reporterska ma większą siłę oddziaływania? Kiedy poznamy więcej fotografii Niedenthala ze świata?
Pozostałe imprezy z cyklu „Czwartki z fotografią”:
8 października – Paweł Żak, Między negatywem a autorską odbitką – o niepowtarzalności w fotografii
15 października – Georgia Krawiec, Spowolnienie. Współczesne historie o starych mediach
22 października – Mariusz Wideryński, Portret fotograficzny
29 października – Paweł Szpygiel, O fotografii panoramicznej
5 listopada – Anna Beata Bohdziewicz, Bez warsztatu
12 listopada – Stanisław Woś, Z ciemności i ze światła
Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź.
Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami.
7 listopada 2024 r., po ponad pięciu latach od premiery Nikona Z50 (10.2019 r.), Nikon zaprezentował swój najnowszy, również produkowany w Tajlandii, model bezlusterkowca o symbolu Nikon Z50II. Jest to nadal budżetowy aparat typu DX, czyli z matrycą APS-C o rozdzielczości 20,9 mln pikseli, ale wprowadzono w nim sporo dobrych modyfikacji likwidując przepaść technologiczną między modelem APS-C, a współczesnymi modelami pełnoklatkowymi tego producenta. W grudniu egzemplarz finalny trafił do naszej redakcji, a w dalszej części prezentujemy pełny test tego modelu aparatu.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024