TOMASZ KUCZYŃSKI - Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Dziennego Studium Dziennikarstwa.
Fotografuje od ponad 30 lat. Specjalizuje się w fotografowaniu architektury, wnętrz i wykonywaniu panoram. Współpracował i współpracuje z czasopismami lustrowanym min: z Digital Foto Video, Foto Kurier, Manager. W latach osiemdziesiątych był m.in sekretarzem redakcji FOTO.
Często wykonuje zdjęcia …ze śmigłowca i dachów wysokich budynków, traktując to, jako wyzwanie i przygodę. Posługuje się głównie specjalistycznym analogowym sprzętem fotograficznym – od formatu 4x5 cali do 6x17 cm, takich firm jak: Corfield, Tachihara, Panflex.
Sekret udanych zdjęć – zdaniem autora – „to przede wszystkim światło, światło i jeszcze raz światło oraz cierpliwość i trochę szczęścia”. Najwięcej satysfakcji uzyskuje z wykonywanych zdjęć panoramicznych, zarówno tych, o kącie widzenia 180°, jaki i większych. W szczególności wykorzystuje tę technikę w dużych centrach handlowych i gmachach użyteczności publicznej. W swoich zdjęciach używa także techniki cyfrowej korzystając min: z średnio formatowej lustrzanki cyfrowej Pentax 645D, programu Photoshop oraz specjalnych programów do edycji panoram.
Współpracuje z krajowymi agencjami reklamowymi i fotograficznymi. Prowadzi autorskie wykłady poświęcone wykonywaniu zdjęć architektury w Katedrze Fotografii I Genologii Dziennikarskiej Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał także fotografię architektury w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prowadzi zajęcia z różnych dyscyplin fotografii w Warszawskiej Szkole Reklamy.
Najważniejsze wystawy:
Wystawa autorska: Ach ta panorama w Laboratorium Profesjonalnym Kodaka (Warszawa, 1997 r.),
Wystawa autorska zdjęć architektury w Mokotów Bussines Park (Warszawa, 2000 r.)
Wystawa zdjęć architektury polskiej w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Hamburgu w ramach prezentacji Roku Polski w Niemczech Polska - Polen 2005/2006 r.,
Wystawa autorska zdjęć architektury pt. panoramicznym okiem, w Toyota Carolina Car Company (Warszawa, 2013 r.).
“W pionie i… trochę inaczej” - to zestaw fotografii architektury wykonanych w niecodzienny sposób. Podpatrzone zdjęcia warszawskich budynków i wieżowców, ukazują nieznaną stronę budowli, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Przechodzimy obok nich codziennie. Ale detal w pionie… i to w dodatku, w wąskim formacie panoramicznym…
Autor wystawy Tomasz Kuczyński twierdzi, iż „ budynki są jak modelki, mają swoje kreacje czy też kostiumy w postaci elewacji, a czasami ciekawe dodatki z gzymsów czy szkła i rzeźby, dodają uroku „długonogiemu” budynkowi. Dlatego też warto to pokazać. Nietypowe ujęcie przyciąga wzrok i uwagę, budzi też zainteresowanie”.
Prace nad projektem trwały dwa i pół roku z licznymi zmianami. Fotografii jest znacznie więcej. Wybrano tylko czternaście prac. Zdjęcia powstawały przy sprzyjającej pogodzie, przeważnie w soboty i w niedziele, ze względu na mały ruch samochodów i mniejszą obecność ludzi na ulicach w mieście.
Ciekawe ujęcie pływającej elewacji z luster na ulicy Chmielnej 25 w Warszawie, surowe kratownice z budynku Prosta Tower, czy fantazyjny kadr z Warsaw Spire, są przykładem na inne interesujące spojrzenie autora fotografii.
Zdjęcia wykonywano za pomocą cyfrowej lustrzanki średnio formatowej Pentax 645D i 645Z. Następnie przy użyciu programów graficznych łączono je w panoramy. Warto zaznaczyć, iż wydruki przedstawiają się znakomicie - a to ze względu, na jakość matrycy aparatów Pentaxa i materiałów fotograficznych firmy Epson.
[Informacja prasowa]