testowe Sony FE 50 mm f/1,4 GM - kompaktowy standard do korpusów pełnoklatkowych- cena i dostępność21 lutego 2023 roku firma Sony zaprezentowała nowy obiektyw z rodziny Sony G Master. Według producenta wyróżnia się on wyjątkowo lekką konstrukcją, niezwykle wysoką rozdzielczością, pięknym efektem bokeh i imponującą skutecznością i szybkością działania systemu AF.Do oferty produktów Sony z mocowaniem typu E dołączył Sony FE 50 mm f/1,4 GM (SEL50F14GM), a więc wysokiej klasy obiektyw stałoogniskowy 50 mm o wyjątkowo małych wymiarach i wadze. Ma on wszystkie zalety modeli z zaawansowanej rodziny G Master. Umożliwia wysoką rozdzielczość obrazu nawet przy maksymalnym otwarciu przysłony f/1,4 i tworzy naturalne, miękkie rozmycie tła. W połączeniu z najnowszymi aparatami Sony znajdzie szereg zastosowań w fotografii i filmie, od portretów po ujęcia krajobrazowe, podróżnicze i ślubne.
Ostre obrazy z pięknym efektem bokeh
Dzięki zaawansowanej konstrukcji optycznej i soczewkom stosowanym tylko w najwyższej klasy produktach Sony G Master Sony FE 50 mm f/1,4 GM umożliwia rejestrację obrazów o wysokiej jakości, ostrych i realistycznych dla każdej z przysłon. Do uzyskania naturalnie wyglądającego rozmycia tła przyczynia się 11-listkowa przysłona kołowa i kompensacja aberracji sferycznej na etapie projektowania i produkcji. Płynny bokeh powstający po otwarciu przysłony do f/1,4 umożliwia wyeksponowanie głównego motywu, na przykład portretowanej osoby.
Sony FE 50 mm f/1,4 GM ma układ optyczny składający się z 14 elementów rozmieszczonych w 11 grupach, wśród których znajdziemy dwie soczewki XA (extreme aspherical), skutecznie kompensujące dystorsję i większość rodzajów aberracji oraz soczewka ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji) zapobiegająca powstawaniu aberracji chromatycznej, dzięki czemu odwzorowywany obraz jest ostry i wyraźny, bez śladu przekłamań barw. Połączenie tych dwóch rodzajów soczewek przyczynia się do uzyskania wysokiej rozdzielczości obrazu w całym kadrze. Całości dopełnia powłoka Sony Nano AR II, tłumiąca refleksy w ujęciach pod światło.
Kiedy obiektyw Sony FE 50 mm f/1,4 GM pracuje w trybie automatycznej regulacji ostrości, minimalna odległość między matrycą aparatu a obiektem wynosi 41 centymetrów, a powiększenie 0,16×. Tak mały dystans oznacza jeszcze większą uniwersalność podczas fotografowania i filmowania.
Uniwersalność dzięki niezwykle małym wymiarom
Sony FE 50 mm f/1,4 GM to jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji optycznych stworzonych przez firmę Sony, z precyzyjnie wykonanymi soczewkami XA obrobionymi z dokładnością do 0,01 mikrona (dzięki temu bokeh pozbawiony jest tzw. efektu cebuli), efektywnie działającymi silnikami liniowymi XD (extreme dynamic) i najnowszym, kompaktowym modułem przysłony kołowej. Wszystkie te elementy swatały tak dobrane, że obiektyw ma: 80,6 mm x 96 mm długości i masę 516 gram. Sony FE 50 mm f/1,4 GM jest więc o jedną trzecią lżejszy i ma o 15% mniejszą objętość niż inne standardowe modele o porównywalnych parametrach.
Po połączeniu obiektywu Sony FE 50 mm f/1,4 GM z korpusem Sony powstaje kompaktowy, niezwykle uniwersalny zestaw do fotografowania i filmowania. Tak duża poręczność i efektywne działanie w słabym oświetleniu umożliwiają używanie obiektywu przy wykonywaniu portretów, rejestracji krajobrazów i zdjęć ślubnych i podróżniczych. Małe wymiary będą również atutem w przypadku montażu obiektywu z aparatem na gimbalu lub dronie.
Szybki, dokładny, skuteczny system AF
Sony FE 50 mm f/1,4 GM ma niezwykle szybki i dokładny system AF, dzięki czemu będzie niezawodnym narzędziem w rękach każdego twórcy. Autofocus działa o 90% szybciej niż w standardowych modelach o porównywalnych parametrach (np. Planar T* FE 50 mm f/1,4 ZA). Do przemieszczania grupy soczewek ostrości służą efektywne silniki liniowe Sony XD, sterowane z użyciem zaawansowanych algorytmów zapewniających płynność i szybkość działania. W połączeniu z najnowszymi korpusami Sony α obiektyw umożliwia szybkie ustawianie ostrości i śledzenie obiektów nawet przy minimalnej głębi ostrości, przy tzw. pełnej dziurze (f/1,4).
data dodania: 21-02-2023
godzina dodania: 16:00
odsłon: 1351 powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Wydanie specjalne Foto-Kuriera "Obiektywy" 1/22 - w najlepszych salonach prasowych i on-line, weź milion w swoje ręce
Tamron 11–20 mm f/2,8 Di III-A RXD,105 stopni w jasnym obiektywie do Sony, test z Foto-Kuriera 6-7/21
Sigma 50 mm f/1,4 DG DN | Art - nowy standard do pełnoklatkowych bezlusterkowców - cena i dostępność
Panasonic LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-35 mm f/2,8 ASPH. / POWER O.I.S. - nowa wersja tego co było dobre
Super zoom - Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10–25 mm f/1,7 ASPH. - pełny test z Foto-Kuriera 10/19
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |