testowe Lekki, jasny, szerokokątny Panasonic LUMIX S 24 mm f/1,8 (S-S24)![]() ![]() Firma Panasonic zaprezentowała 1.09.2021 roku jasny obiektyw stałoogniskowy – Panasonic LUMIX S 24 mm f/1,8. Jest to już trzeci model dodany do serii obiektywów o przysłonie f/1,8 opartych na systemie L-Mount. W sumie dostępne są już cztery obiektywy stałoogniskowe f/1,8 w serii LUMIX S z czego modele S-S85, S-S50 oraz nowy S-S24 mają jednakowe wymiary i położenie części sterujących, co zapewnia komfort podczas użytkowania.
![]()
Wszystkie obiektywy mają bardzo podobny środek ciężkości, dzięki czemu łatwiej jest z nich korzystać przy częstym wymienianiu obiektywów. Dzięki tej samej średnicy można też stosować zwykłe filtry o średnicy 67 mm.
![]()
Układ optyczny obiektywu Panasonic LUMIX S 24 mm f/1,8 (S-S24) składa się z dwunastu elementów rozmieszczonych w jedenastu grupach, w tym są trzy soczewki asferyczne, trzy ED (o superniskim rozproszeniu) i jedna UED (o ultraniskim rozproszeniu).
![]()
Zastosowanie trzech soczewek asferycznych zapewnia wysoką jakość obrazu oraz piękny efekt bokeh, którym mogą pochwalić się wszystkie obiektywy o przysłonie f/1,8 z tej serii. Na zdjęciu powyżej widać, że krążek rozproszenia w przypdaku nowego obiektywu jest jednolity, a w przypadku modeli konkurencyjnych przypomina przekrojoną cebulę. Panasonic LUMIX S 24 mm f/1,8 idealnie sprawdza się przy krajobrazach i zdjęciach z wykorzystaniem szerokiego kąta widzenia. Soczewki ED i obiektyw UED skutecznie tłumią aberrację chromatyczną.
![]()
Panasonic LUMIX S 24 mm f/1,8 korzysta z systemu AF z kontrastem. Efektem jest szybka i precyzyjna praca. W przypadku ustawienia nieliniowego ostrość jest przesuwana o zmienną wartość, wraz z obracaniem pierścienia regulacji ostrości, podczas gdy ostrość jest przesuwana o wyznaczoną wartość zgodnie z kwantem obrotu pierścienia dla ustawienia liniowego. Czułość można wybrać w zakresie od 90 do 360 stopni, aby umożliwić pełną swobodę.
![]()
Panasonic LUMIX S 24 mm f/1,8 sprawdzi się także przy nagrywaniu filmów, dzięki mechanizmowi, który tłumi efekt tak zwanego „oddychania” (focus breathing). Jest to problem wszystkich wymiennych obiektywów zaprojektowanych z myślą o robieniu zdjęć. Panasonic LUMIX S 24 mm f/1,8 świetnie sprawdzi się też podczas nagrywania wideo, dzięki płynnej zmianie ekspozycji, którą ten model zawdzięcza mikrokrokowej regulacji przysłony.
![]()
data dodania: 01-09-2021
godzina dodania: 10:25
odsłon: 1239 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 oraz Tamron 35-150 mm f/2-2,8 Di III VX z mocowaniem Sony e-mount
![]() Tamron 18-300 mm f/3,5-6,3 Di III-A VC VXD, pierwszy tego typu obiektyw z mocowaniem Fujifilm X i Sony E
![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. ![]() Test Epsona EcoTank L8180 - fotograficzna jakość do A3+ (a nawet do 2 m długości) przy niskiej cenie w Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. ![]() Test Nikona Z50II - wreszcie poprawiony, z matrycą APS-C 7 listopada 2024 r., po ponad pięciu latach od premiery Nikona Z50 (10.2019 r.), Nikon zaprezentował swój najnowszy, również produkowany w Tajlandii, model bezlusterkowca o symbolu Nikon Z50II. Jest to nadal budżetowy aparat typu DX, czyli z matrycą APS-C o rozdzielczości 20,9 mln pikseli, ale wprowadzono w nim sporo dobrych modyfikacji likwidując przepaść technologiczną między modelem APS-C, a współczesnymi modelami pełnoklatkowymi tego producenta. W grudniu egzemplarz finalny trafił do naszej redakcji, a w dalszej części prezentujemy pełny test tego modelu aparatu. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |