Wydania FK: 176,
publikacje: 9339,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2129,
galerie zdjęć: 300257,
użytkownicy: 9918
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Nowa epoka w historii fotografii portretowej - Fujinon XF 50 mm f/1 R WR
Firma Fujifilm poinformowała o wprowadzeniu obiektywu Fujinon XF 50 mm f/1 R WR, pierwszego na świecie obiektywu z autocusem o maksymalnej wartości przysłony wynoszącej f/1 przeznaczonego dla aparatów bezlusterkowych. To 35. z kolei wymienny obiektyw dla aparatów cyfrowych z serii X.
XF 50 mm f/1 R WR to teleobiektyw stałoogniskowy (odpowiednik 76 mm w pełnoklatkowym formacie filmu 35 mm) i maksymalnym otworze przysłony wynoszącym f/1. To najjaśniejszy obiektyw do bezlusterkowców w historii Fujifilm.
Wprowadzenie silnika prądu stałego w autofocusie obiektywu XF 50 mm f/1 zapewnia szybkie i dokładne ustawianie ostrości, również podczas fotografowania przy maksymalnym otworze przysłony. Efektem może być niezwykle mała głębia ostrości, dlatego obiektyw wykorzystuje również funkcję Face / Eye AF znaną z aparatów serii X. Umożliwia to uzyskanie ostrości niezbędnej do utworzenia udanego portretu, co jest raczej trudne do osiągnięcia przy ostrzeniu ręcznym.
W sytuacjach, gdy wymagane jest ręczne ustawianie ostrości, np. w trakcie nagrywania wideo, pierścień do ręcznego ustawiania ostrości umożliwia obrót o 120 stopni. Gwarantuje to precyzyjną, pełniejszą kontrolę i szybkie przejście przez zakres ostrości aż do nieskończoności. Warto podkreślić – średnica obiektywu jest zauważalna, ale jego waga, rozmiar i uszczelnienie (oraz wartość przysłony f/1) sprawiają, że dla profesjonalnego twórcy obrazu, jest to pod każdym względem, bardzo dobry wybór.
Niewiarygodnie mała głębia ostrości
XF 50 mm f/1 R WR składa się z 12 soczewek rozmieszczonych w dziewięciu grupach. Zawiera również jedną soczewkę asferyczną i dwie soczewki ED dla zapewnienia optymalnej kontroli aberracji sferycznej. Przy maksymalnym otworze przysłony f/1 (lub zbliżonym), obiektyw zapewni zadziwiająco małą głębię ostrości. Jego precyzyjnie zaprojektowana, zaokrąglona przysłona powoduje wyraźny, gładki efekt bokeh, znany z sesji zawodowców. Portrety wyróżnia uderzająca prostota i wrażenie trójwymiaru, ze wspaniałą ostrością na całej powierzchni kadru. Potęga selektywnego ustawienia ostrości umożliwi skupienie uwagi na samych tylko oczach fotografowanej osoby. Nie chodzi tu jednak tylko o portrety. W warunkach fotografii ulicznej i lifestyle’owej, obiektyw zamieni każdą lokację w czyste tło z zaskakującym odseparowaniem postaci.
Łatwiejsze fotografowanie i kręcenie filmów w warunkach słabego oświetlenia
Maksymalny otwór przysłony w obiektywie XF 50 mm f/1 R WR zwiększa zakres możliwości, jeśli chodzi o pracę w warunkach słabego oświetlenia. W nocy (lub w zaciemnionych wnętrzach) przysłona obiektywu – najszersza z używanych dotąd w obiektywie XF – wpuści na powierzchnię matrycy większą ilość światła. Obiektyw XF 50 mm f/1 R WR umożliwia swobodne korzystanie z krótkich czasów otwarcia migawki, które zamrażają ruch i umożliwiają ustawienie niższego ISO, co z kolei zapewnia bogactwo szczegółów. Można również połączyć wysokie ustawienie ISO z przysłoną f/1, do fotografowania w innych sytuacjach przy słabym oświetleniu, np. w astrofotografii.
Pierwszy na świecie obiektyw f/1 z autokusem dla aparatów bezlusterkowych
XF 50 mm f/1 to pierwszy na świecie obiektyw z autofocusem o przysłonie f/1 stworzony dla systemu bezlusterkowego (również pełnoklatkowego). Wpuszcza on do matrycy więcej światła niż jakikolwiek inny obiektyw XF, umożłiwiając pracę autofocusu przy wartości ekspozycji -7 EV. Poprzedni limit na poziomie -6 EV osiągnięto przy użyciu obiektywów o maksymalnym otworze przysłony f/1,4.*2 Użytkownicy sprzętu z serii X mają więc teraz do dyspozycji szybki i precyzyjny autofocus działający przy słabym oświetleniu, w warunkach nawet niemal zupełnej ciemności. Dzięki dodatkowym zaletom autofocusu – detekcji fazy na matrycy (PDAF), AF twarzy/oczu i mocnego silnika prądu stałego – możliwe stało się precyzyjne i szybkie ustawienie ostrości przy zaskakująco małej głębi.
*2 zamontowanych na korpusach X-Pro3 i X-T4
Precyzyjne ustawianie ostrości w krytycznych sytuacjach
Aby w pełni wykorzystać tak małą głębię ostrości, ustawienie musi być precyzyjne. Dlatego pierścień regulacji ostrości w modelu XF 50 mm f/1 jest ośmiokrotnie bardziej dokładny od najbardziej dokładnego obiektywu XF wyprodukowanego w historii. Dzięki temu możliwa jest bardzo precyzyjna zmiana ostrości – z minimalnej odległości ostrzenia do nieskończoności. W tym celu XF 50 mm f/1 R WR wykorzystuje zakres obrotu pierścienia ostrości wynoszący 120°. Umożliwia to bezbłędne, ręczne ustawianie ostrości i uzyskanie jej dokładnej wartości przy korzystaniu z trybów Focus Peaking i Focus Assist w aparatach z serii X. Możliwość obrotu o 120º sprawia, że ruchy autofocusu stają się szczególnie precyzyjne i świadome, a konstrukcja obiektywu została zaprojektowana w sposób, który minimalizuje efekty przesunięcia płaszczyzny ostrości – zarówno podczas robienia zdjęć, jak i kręcenia filmów
5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos.
4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland
National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała
Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów.
26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024