testowe Panasonic TZ200 czyli co najmniej dwieście powodów do zabrania go w podróż - TEST Foto-Kurier 1-2/2019![]() 13 lutego 2018 r., po ponad dwóch latach od premiery modelu TZ100 (5.01.16), Panasonic zaprezentował model TZ200 – najnowszy flagowiec z popularnej serii aparatów podróżnych LUMIX TZ. 15-krotny zoom optyczny, nowy, ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR i 1-calowa matryca MOS o wysokiej czułości, a także możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K sprawiają, że Panasonic TZ200 przełamuje kolejne bariery w tej klasie produktów. W grudniu model ten trafił do naszego laboratorium i dzięki temu w dalszej części dzielimy się m.in. spostrzeżeniami z obcowaniem z nim.
![]() Jak przystało na model podróżny TZ200 towarzyszył nam w podróży poniżej poziomu morza; fot. K. Patrycy.
Od zewnątrz, ergonomia, estetyka i intuicyjność obsługi
![]()
Na lepsze ułożenie aparatu w dłoni ma też pozytywny wpływ nieduże gumowane wyprofilowanie pod kciuk umieszczone w tylnej części korpusu. W górnej części obudowy znalazło się pokrętło trybów pracy, zlokalizowany wokół spustu migawki przełącznik zmiany ogniskowej (bardzo wygodne rozwiązanie) oraz oddzielny przycisk do włączenia nagrywania. W centralnej górnej części korpusu sprytnie ukryto wbudowaną lampę błyskową, która wyskakuje nam na życzenie zwalniana za pomocą przełącznika umieszczonego w tylnej części korpusu.
![]()
Lampę możemy odchylać do tyłu odbijając emitowane przez nią światło np. od sufitu lub od dodatkowej kartki rozpraszającej. Pomimo zastosowania w aparacie 15-krotnego zooma optycznego LEICA DC VARIO-ELMAR i zastosowania 1-calowej matrycy (patrz dalej) udało się stworzyć aparat o dość małych wymiarach: 111,2×66,4×45,2 mm, ważący około 340 g z akumulatorem i kartą pamięci SD, co bez wątpienia jest sporym atutem dla osób podróżujących, chcących mięć przy sobie przyzwoitej klasy aparat, który zmieści się nawet w kieszeni spodni. TZ200 ma typowy, mały gwint statywowy, ale niestety nie umieszczono go centralnie w płaszczyźnie prostopadłej do podstawy i przechodzącej przez oś optyczną obiektywu. Co prawda rzadko ustawiamy kompakt na statywie, ale gdy będziemy chcieli to zrobić np. przy filmowaniu, to płytka statywowa zasłoni nam komorę akumulatora, utrudniając wymianę skrywającej się tam karty pamięci SD. Omawiając ergonomię nie sposób nie wspomnieć o ekranie LCD (patrz dalej), który co prawda jest dotykowy (co poprawia intuicyjność obsługi aparatu), ale niestety nie jest uchylny i nie jest osadzony na przegubie, co mogłoby zabezpieczyć go dodatkowo w transporcie przed uszkodzeniem. Za ergonomię przyznajemy 5 punktów, a za estetykę wykonania i intuicyjność obsługi po 5,5 punktu.
![]()
data dodania: 20-02-2019
godzina dodania: 09:54
odsłon: 5400 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Viltrox AF 85 mm f/1,4 Pro Viltrox AF 85 mm f/1,4 Pro FE to zaawansowany obiektyw stałoogniskowy przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów Sony z mocowaniem E. Zaprojektowany z myślą o profesjonalistach, charakteryzuje się wyjątkową jakością obrazu, szybkim i precyzyjnym systemem AF oraz solidną, uszczelnioną konstrukcją. ![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera Obiektywy 1/25 - on-line - wkrótce w salonach prasowych Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/25 Obiektywy dostępne jest już on-line. W środku, oprócz kompedium wiedzy na temat obiektywów, znajduje się aż 111 modeli obiektywów 9 producentów. To jedyna tego typu publikacja na świecie i to też wiesz. Przejrzyj ją on-line i będzie wiadomo dlaczego warto ją mieć również w ręku. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |