testowe Leica M11 – fotografia dalmierzowa ze współczesną technologią w interesującej cenie![]() 13 stycznia 2022 roku zaprezentowano nowy aparat - Leica M11. To połączenie tradycyjnej fotografii dalmierzowej ze współczesną technologią. Nowa M-ka ma unikatowy sensor o potrójnej rozdzielczości, który dodatkowo ma rozszerzony zakres ISO. Dalsze zmiany to wbudowana pamięć, którą można rozszerzyć o kartę, wydłużony czas pracy akumulatora oraz poprawione i intuicyjne menu.
![]() Sercem aparatu Leica M11 jest pełnoklatkowa matryca BSI CMOS z technologią Triple Resolution. Surowe pliki w formacie DNG oraz JPEG-i mogą być rejestrowane z rozdzielczością 60, 36 lub 18-milionów pikseli, zawsze przy wykorzystaniu pełnego obszaru matrycy. Przy wyborze 60-mln pikseli M11 umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej jakość obrazu i rozdzielczości, która wykorzystuje pełny potencjał optyczny najnowszych obiektywów Leica APO systemu M. Konstruktorzy aparatu dali możliwość działania również w niższej rozdzielczości 36 lub 18 – mln pikseli co w wyjątkowych sytuacjach umożliwia przyspieszenie działania aparatu, zwiększenie liczby zdjęć seryjnych, a także zapisywanie mniejszych plików, co będzie niezwykle przydatne np. na wyjazdach, lub gdy chcemy skorzystać z wysokich wartości ISO.
![]()
Przed sensorem M11 został umieszczony specjalny filtr IR + UV. Składa się on z dwóch niezwykle cienkich, połączonych warstw szkła, dzięki temu zapewnia skuteczną korekcję nawet najbardziej ukośnych promieni padającego światła. Dodatkowo ten nowy układ filtrów sprawia, że aparat naturalniej odwzorowuje barwy.
![]()
Starannie zoptymalizowana konstrukcja Leiki M11 nastawiona jest na wydajność i ergonomię jednocześnie zachowując wygląd tradycyjnej Leiki M. Elementy sterujące zostały rozmieszczone w charakterystycznym układzie wokół nowego ekranu dotykowego o wysokiej rozdzielczości 2,3-miliona pikseli. Struktura menu M11 pozostaje spójna ze strukturą aparatów Leica SL2 i Q2 – czyli jest to znany i lubiany interfejs.
![]() Leica M11 ma zakres czułości od ISO 64 do 50 000; rejestruje 14-bitową głębię kolorów i ma 15-stopniowy zakres dynamiczny. Dzięki procesorowi Maestro III, Leica M11 ma płynną i responsywną pracę, nawet przy najwyższej rozdzielczości i jakości obrazu. Dzięki opcjonalnej migawce elektronicznej aparat może "pochwalić się" najkrótszym czasem otwarcia migawki wynoszącym 1/16 000 sekundy. Umożliwia to pracę z szeroko otwartymi przysłonami, w jasnym świetle bez filtrów ND. M11 to pierwszy aparat dalmierzowy, który będzie miał dostępny tryb pomiaru wielopolowego w trakcie pracy wizjerem optycznym, dając fotografującym cenne narzędzie do precyzyjnego pomiaru parametrów panujących na fotografowanej scenie.
![]()
![]()
Unikalne w M11 jest celowe pominięcie tradycyjnej dolnej płyty, co zapewnia fotografującym bezpośredni dostęp do akumulatora i karty SD. Oprócz gniazda kart SD, Leica M11 jest wyposażona w wewnętrzną pamięć wynoszącą 64 GB. W rezultacie M11 jest pierwszym modelem M, który zapisuje pliki obrazów jednocześnie na dwóch różnych nośnikach pamięci. Akumulator 1800 mAh ma w sobie aż o 64% więcej energii niż w poprzedniej generacji. W połączeniu z bardziej wydajną pracą aparatu umożliwia znacznie dłuższą pracę na jednym ładowaniu. Ponadto nowo dodany uniwersalny port USB-C służy również do ładowania akumulatora aparatu za pomocą większości ładowarek USB-C.
data dodania: 13-01-2022
godzina dodania: 16:13
odsłon: 1665 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Wydanie Specjalne Foto-Kurier EXTRA Digitalizacja Warsztatowe ABC 1/2025 (3) Wydanie Specjalne Foto-Kurier EXTRA Digitalizacja Warsztatowe ABC to trzecie spotkanie z Państwem w tej formie, w którym staramy się zaprzyjaźnić Państwa z procesem digitalizacji, przybliżając jego złożoność oraz pokazując jednocześnie jak ważny, ciekawy i obszerny jest to temat. Czy ktoś z Państwa słyszał kiedyś o skanerach dziełowych, o skanerach do map i tkanin, o skanerach do zestawów dokumentów i wszelkiego rodzaju skanerach specjalistycznych? Obecnie nowością rynkową są różnego rodzaju skanery strukturalne, warstwowe, które umożliwiają realizację przestrzennych wydruków wykonywanych na drukarkach strukturalnych, o których również piszemy w tym wydaniu. W publikacji pomagamy zrozumieć jak ważna jest digitalizacja w medycynie, muzealnictwie. Odpowiadamy na pytanie po co digitalizujemy i pokazujemy przykłady digitalizacji w największych instytucjach naszego kraju – z których często korzystamy na co dzień... ![]() TEST Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - kultowe zbliżenie 26 września 2024 r. zadebiutował nowy Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw makro przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Obiektyw ma charakteryzować się wysoką jakością obrazu i ma skalę odwzorowania 1:1, a zatem powinien idealnie sprawdzić się w fotografii zbliżeniowej i portretowej. Pod koniec listopada zawitał do naszej redakcji, dzięki czemu mogliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej. Do testu wykorzystaliśmy aparaty Sony A7 III oraz Sony A7C R. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |