testowe Nikon Z 9 - nowy flagowiec, znamy cenę, przykładowe zdjęcia28 października 2021 roku Nikon oficjalnie zaprezentował swojego flagowego bezlusterkowca Nikona Z 9. Od tej pory fotografowie newsowi, sportowi, mody, reporterzy i fotografujący różnego rodzaju imprezy okolicznościowe zyskają nowego sprzymierzeńca w postaci modelu o wyśrubowanych parametrach, niespotykanych wśród konkurentów w dniu premiery Z 9.
Na niespełna 48 godzin przed godziną „0” mieliśmy możliwość spotkania się z jej wysokością Z 9 w prawie finalnej wersji. W dalszej części przedstawiamy pierwsze wrażenia i parametry Nikona Z 9 a tam gdzie to będzie miało sens odnosimy go do lustrzankowego flagowca Nikona D6, który nadal będzie produkowany
Troszkę mniejszy lecz bezpieczniejszy Już na pierwszy rzut oka widać, że Nikon Z 9 jest nieco mniejszy (ok. 20 %) od Nikona D6, ale równie dobrze leży w ręku, a uchwyt pionowy zachowuje wszystkie użyteczności uchwytu poziomego. Z 9 jest lepiej zabezpieczony przed zanieczyszczeniami niż Nikon D6. Może pracować w temperaturze do –10°C z „uśmiechem na twarzy”. Jego korpus to wytrzymały stop magnezu przystosowany do szybkiego rozpraszania ciepła, co docenią filmuąjcy.
Nowe serce Elementem rejestrującym Nikona Z 9 jest zupełnie nowa matryca warstwowa typu CMOS o rozdzielczości 45,7 mln pikseli (całkowita liczba pikseli – 52,37 mln) wspierana ultra szybkim i nowym procesorem obrazowym EXPEED 7. Dzięki niezwykle efektywnemu zapisowi możemy zapomnieć o zjawisku rolling shutter. Co ważne matryca zabezpieczona jest teraz kurtynką, co ułatwi nam życie w czystości, podczas wymiany obiektywu, dłużej niż to miało miejsce w dotychczasowych modelach.
Wszystko naj Według zapewnień producenta aparat ma mieć najbardziej zaawansowany i najskuteczniejszy system AF z dotychczas potykanych. Z 9 kręci ponad godzinne filmy w jakości 8K, jest ekstremalnie wytrzymały i przygotowany na ekstremalne wyzwania. Sprawdźmy zatem co się za tym wszystkim kryje.
System AF Tryb ciągłej pracy AF ma charakteryzować się niewyobrażalną szybkością i skutecznością działania. System rozpoznawania obiektów jest wspierany przez algorytmy AI, które ułatwią nam nie tylko detekcję oka, twarzy i sylwetki u ludzi, ale także sylwetki i oczy ptaków i pozostałych zwierząt oraz detekcję kształtu samolotu, samochodu, motocykla i pociągu. Łącznie rozpoznawanych będzie 9 typów obiektów. Detekcja będzie możliwa zarówno podczas fotografowania jak i filmowania, a wykrywanie twarzy będzie możliwe nawet wtedy gdy osoba znajduje się do góry nogami.
Patrząc w wizjer elektroniczny, o którym nieco dalej, możemy zapomnieć o zjawisku czarnej ramki. Od tej chwili fotografujący F16 będą mogli stale śledzić jego lot z wciśniętym spustem migawki bez obawy o chwilowe zaciemnienie w wizjerze. Niezwykle ważne jest to, że ulubiony wśród użytkowników lustrzanek fotografujących tzw. szybką akcję tryb 3D-Tracking wraz z Z 9 powraca do bezlusterkowców Nikona w trybie fotografowania. System AF ma 493 punkty AF wliczając w to 405 tzw. auto-area AF, czyli pięć razy więcej niż Nikon Z 7II. 10 pól area AF umożliwi fotografującemu ich optymalizację. Producent nie podał nam jeszcze informacji na temat pola pokrycia kadru punktami AF, ale empirycznie mieści się ono między 90 a 96% pola powierzchni klatki. Po lewej stronie korpusu pojawił się nowy przycisk AF, który w połączeniu z pokrętłem w górnej części korpusu ułatwia wybór trybu AF używanego przez nas do fotografowania. Trzeba przyznać, że to bardzo wygodne rozwiązanie.
data dodania: 28-10-2021
godzina dodania: 14:01
odsłon: 3672 powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |