testowe TEST Nikon D780 - dla kreatywnych zwolenników lustrzanek![]() ![]() 7 stycznia 2020 r. zaprezentowano Nikona D780, pełnoklatkową lustrzankę dla kreatywnych i zaawansowanych fotografujących, która docelowo zastąpi wysłużony model D750. W lutym aparat znalazł się na dłużej w naszej redakcji, dzięki czemu porównujemy go z wysłużonym, ale wciąż cieszącym się popularnością Nikonem D750.
![]() Nikon D780 + 50 mm f/1,8G. Par. eksp.: 1/500 s; ISO 100; f/8; f=50 mm; fot. K. Patrycy
Od zewnątrz, ergonomia, estetyka i intuicyjność obsługi
![]()
![]()
![]()
Zmieniono nieznacznie wygląd zewnętrzny aparatu w stosunku do D750. Pozbawiono go m.in. wbudowanej lampy błyskowej co nadało mu nieco bardziej wyrazistego wyglądu. Z lewej strony korpusu zmieniono ułożenie złącz komunikacyjnych co docenią filmujący podpinający wiele kabli jednocześnie. W górnej części D780 pojawił się przycisk ISO tzn. zajął on miejsce przycisku wyboru pomiaru. Z koła wyboru trybów pracy, w górnej części korpusu , zniknął też przycisk wyboru SCENE, co potwierdza założenia producenta, aparat jest kierowany z założenia do bardziej zaawansowanych fotograficznie. W tylnej części korpusu również zmieniono ułożenie przycisków. Najważniejsza zmiana dotyczy teraz przycisku Life View zintegrowanego z przełącznikiem trybu pracy filmowanie/fotografowanie. Teraz znalazł się on, wzorem lustrzanek Canona, na prawo od wizjera optycznego. To dobra zmiana. Wymiary Nikona D780 wynoszą 143,5 × 115,5 × 76 mm. Jest troszkę szerszy i wyższy, ale o 2 mm węższy od Nikona D750. Nadal jednak dobrze leży w ręku. Jego prawą część stanowi wyprofilowany uchwyt, który jest wystarczająco głęboki, nawet dla osoby o długich palcach.
![]()
Kadrowanie w aparacie odbywa się za pomocą wizjera optycznego lub ekranu LCD w trybie Live View. Wizjer optyczny to pryzmat pentagonalny o powiększeniu 0,7× z punktem ocznym 21 mm. Ma ok. 100-procentowe pokrycie kadru. Korekcja optyczna wynosi od –3 do +1 dioptrii. W wizjerze zastosowano matówkę BriteView Clear Matte Mark VIII typu B, na której można wyświetlić linie kadrowania. Nikon D780, podobnie jak poprzednik, ma odchylany ekran LCD TFT (3,2") o kącie oglądania wynoszącym 170°. Możemy go odchylić do góry o kąt do 90º i w dół do około ok. 75º. Ekran ma jednak 2 razy większą rozdzielczości, która wynosi 2359 tys. punktów (XGA). Umożliwia on dotykowe wyzwalanie migawki oraz obsługiwanie autofocusu, a także „przesuwanie” i powiększanie zdjęć podczas ich przeglądania na zasadzie analogicznej do operacji wykonywanych na smartfonach. Przypomnijmy jedynie, że Nikon D750 nie miał takiej możliwości.
![]()
Za
estetykę wykonania przyznajemy 6 punktów, za ergonomię 5,85 punktu,
a za intuicyjność obsługi, głównie za sprawą zastosowania dotykowego
ekranu, 5,85 punktu.
data dodania: 06-05-2020
godzina dodania: 09:54
odsłon: 5085 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Sigma BF - pełnoklatkowa prostota i elegancja 24 lutego 2025 r. Sigma zaprezentowała pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sigma BF. Jest to pierwszy aparat Sigmy mający jednolitą obudowę uformowaną poprzez precyzyjne wycięcie z jednego, litego bloku stopu aluminium. Aparat ma nowy interfejs użytkownika, oparty na dotykowych przyciskach i pokrętłach reagujących na nacisk, który... ![]() Kamery filmowe RED z serii Z cinema z mocowaniem Nikon Z 13 stycznia 2025 r. firma RED Digital Cinema, Inc., spółka zależna Nikon Corporation, zaprezentowała pierwsze kamery filmowe z serii Z CINEMA: V-RAPTOR [X] Z Mount oraz KOMODO-X Z Mount. Wyposażono je w mocowanie Z firmy Nikon, które umożliwia filmowcom korzystanie z... ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |